Parapiyasasi.net
AB’den kriptoda kaldıraçlı süreçleri tedbire adımı
Yazar: -25 Mayıs 2023
4

Avrupa Birliği’nin (AB) finansal sisteminin istikrarına tehdit oluşturabilecek mümkün riskleri tespit etmek ve izlemekten sorumlu Frankfurt merkezli Avrupa Sistemik Risk Şurası (ESRB), kripto para piyasalarının sistemik tesirlerini ve kripto varlıklar ile merkeziyetsiz finanstan kaynaklanan risklere yönelik siyaset seçeneklerini tavsiye eden raporunu yayımladı.

Raporda, geçen yılın kripto paralar ve merkeziyetsiz finans için çalkantılı geçtiği belirtilerek, bunların finansal sistem üzerindeki tesirinin ise sonlu olduğu kaydedildi.

Halihazırda kripto piyasalarla klasik finans dalı ve gerçek iktisat ortasında çok az irtibat olduğu söz edilen raporda, bu irtibatların hiçbirinin mevcut durumda değer arz etmediği tabir edildi.

“Yakından izlenmeli”

Raporda, “Kriptoların süratle büyümesi ve yüksek oynaklığı göz önüne alındığında, sistemik riskler oluşturabilecekleri için yakından izlenmeleri gerekir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kripto varlıklar ile klasik finansal sistem ortasındaki irtibatın vakitle artması ve bu kontakların çabucak belirlenememesi durumunda risklerin artacağına işaret edilen raporda, kripto varlıklarındaki gelişmeleri ve bunların muhtemel finansal istikrar tesirlerini daha düzgün anlamak için birtakım siyaset seçenekleri tavsiyeleri yer aldı.

AB’nin muhtemel finansal risk bulaşma kanallarını izleme kapasitesini güzelleştirmesi gerektiği belirtilen raporda, bunun, hem kripto dalı ile klâsik finans ortasındaki kanallar hem de kripto dalı içindeki kanallar için geçerli olduğu söz edildi.

Standart raporlama ve kamuyu aydınlatma yükümlülüğü özendirilmeli

Raporda, bu alanda kriptolara maruz kalan bankalar üzere klâsik finans bölümü kurumları, kripto riski olan yatırım fonları ve kripto dalındaki stabilcoin veren kuruluşlar ile e-cüzdan sağlayıcılarının standart raporlama ve kamu aydınlatma yükümlülüklerinin teşvik edilmesi gerektiği kaydedildi.

Kripto holdingler, kripto tabanlı kaldıraçlar, merkeziyetsiz finans, staking ve kripto borç üzere risklere karşı politik seçeneklerin kıymetlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, kripto varlıkları olan yatırım fonlarına kaldıraç limitleri getirilmesi teklif edildi.

Bağlayıcı olmayan ESRB’nin tekliflerinin AB’nin ilerideki kripto varlık düzenlemelerine form vermesi bekleniyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar