• YARIM ALTIN
  5.691,00
  % 0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  27,7392
  % 0,07
 • € EURO
  29,4553
  % 0,05
 • £ POUND
  34,1186
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,8007
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,2768
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  739747,161
  % -2,63
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

AB’den Rus varlıklarının gelirini kullanma planı

AB’den Rus varlıklarının gelirini kullanma planı

Avrupa Birliği (AB), yaklaşık 200 milyar doları bulan Rusya’nın dondurulmuş varlıklarını işletmeyi ve sağlanacak gelirleri Ukrayna’nın tekrar inşasında kullanmayı içeren bir plan hazırladı.

Politico internet sitesinde yer alan habere nazaran, AB, savaş nedeniyle dondurulmuş merkez bankası rezervleri de dahil Rus varlıkları ile yatırım yapmayı pahalandırıyor.

AB, bu kaynakla Ukrayna’nın tekrar inşasını finanse etmeye yönelik yasal seçenekleri araştırıyor. Seçenekler ortasında Rus varlıkları ile yatırım yapılması ve sağlanacak gelirlerin Ukrayna’da kullanılması da bulunuyor.

AB Komitesi, yaptırımlar kapsamında dondurulan Rusya Merkez Bankası’na ilişkin varlıkların işletilmesinden yaklaşık yüzde 2,6 getiri elde etmeyi öngörüyor.

Benzeri görülmemiş uygulama

Daha evvel gibisi uygulanmamış teşebbüsün yasal, siyasi ve ekonomik sonuçlar ortaya çıkarması kelam konusu olacak.

Bu alanda neler yapılabileceğini araştırmak için AB ülkeleri, bir çalışma kümesi kurmuştu. AB ülkelerinin uzmanları, salı günü bu mevzuyu ele alacakları bir toplantı yapacak.

AB Kurulu, Rus varlıklarına yatırım yapmanın yasal desteklerini ve bununla bağlantılı riskleri ele alan bir çalışma yaptı.

AB, kendi başına hareket etmesinin Avrupa’daki yatırımcıları ürkütmesinden çekindiği için G7 ülkeleri ile eş güdümlü davranmak istiyor.

Toplam rezerv 300 milyar dolar

AB’nin yaptırım sistemi kapsamında, kısıtlayıcı önlemlerin kalkması durumunda dondurulan varlıkların sahibine ana parayla birlikte mukaveleye bağlı olarak kararlaştırılan getirileri ile iade edilmesi gerekiyor. Komite, kontratlardaki getirileri aşan gelirlere ise el konulabileceği görüşüne sahip.

Batı ülkelerinde, toplam 300 milyar doları bulan Rus merkez bankası rezervi dondurulmuş durumda ve bunun yaklaşık 200 milyar dolarlık kısmının AB ülkelerinde olduğu öngörülüyor.

AB Kurulu, bu parayı kısa vadeli, likit ve yüksek getirili varlıklara yatırarak gelir sağlanabileceği görüşünde. Lakin kelam konusu yatırımlardan ziyan edilmesi durumunda bu riskin kim tarafından karşılayacağı konusu da pahalandırılacak bahisler ortasında yer alıyor.

YORUMLAR YAZ