Parapiyasasi.net
AB’den Türkiye ve 7 üye ülkeye 106 milyon euro
Yazar: -24 Nisan 2023
6

Avrupa Birliği (AB) Komitesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’nin dışında tamamı AB üyesi olan Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Portekiz ve Romanya, “rescEU” ismi verilen afet sistem dahilinde “acil tıbbi ekipler” kuracak.

Bu teşebbüsün hedefi, doğal yahut insan kaynaklı meydana gelen büyük çaplı afetlerden etkilenen şahıslara acil tıbbi takviyenin artırılması olacak.

Projeyle kurulacak 3 acil tıp takımı cerrahi müdahale ve tıbbi teşhis hizmeti verebilecek kapasitede olacak. Ek olarak 17 özel bakım grubundan oluşan tıbbi vazifeliler, ağır bakım, yanık tedavisi, hasta nakil, ileri teşhis, anne ve çocuk dayanağı, rehabilitasyon, ruh sıhhati takviyesi, ortopedik tedavi, laboratuvar, oksijen ve telekomünikasyon takviyesi hizmetleri sunacak.

Afet senaryolarına hazırlık

Acil tıbbi müdahale takımları kademeli olarak 2024 prestijiyle misyona başlamış olacak. Bu takımlar çeşitli afet senaryolarına hazırlıklı hale getirilecek. Takımlar özerk olarak misyon yapabilecek ve mevcut sıhhat tesislerinin acil durumlarda yetersiz kalması halinde ulusal sıhhat sistemlerine dayanak sağlayacak.

Yeni yapı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa Sivil Muhafaza Sistemi havuzunda bulunan 15 acil tıbbi müdahale grubuna tamamlayıcı olarak oluşturulacak. Türkiye AB’nin sistemine 2015’te katılmış, son olarak 6 Şubat’taki sarsıntılardan sonra mekanizmayı harekete geçirmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar