Parapiyasasi.net
AB’den UBS’in Credit Suisse’le birleşmesine onay
Yazar: -25 Mayıs 2023
4

AB Kurulu, UBS’in Credit Suisse’i satın almasına yönelik yürütülen rekabet incelemesinin tamamlandığını açıkladı.

Açıklamada, birleşmenin Avrupa’da rekabet kaygılarına yol açmayacağı sonucuna varıldığına işaret edilerek, “AB Kurulu, Birlik şirket birleşme düzenlemesi kapsamında Credit Suisse ve UBS birleşmesini şartsız olarak onayladı.” tabiri kullanıldı.

Avrupa’da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerde birleşme ve satın almaları denetlemek AB Komitesi’nin yetkileri dahilinde bulunuyor.

AB Kurulu, bunun için yürüttüğü inceleme ve soruşturmalarda rekabete muhalif bir durum olup olmadığını kıymetlendiriyor. Rekabete muhalif durumların tespit edilmesi halinde AB Komitesi, birleşme yahut satın almaları engelleyebiliyor.

Mart ayında ABD’de başlayan bankacılık krizinin akabinde Avrupa’da da Credit Suisse paniği yaşanmıştı.

Credit Suisse bankasının en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmasının akabinde yaşanan gelişmeler, bankayı iflasın eşiğine sürüklemişti.

İsviçre’nin en büyük bankası UBS, hükümetin dayanağıyla kriz yaşayan 167 yıllık Credit Suisse’i 3 milyar franga satın alacağını duyurmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar