Parapiyasasi.net
ABD’li uzmanlar: Zelzelelerde yüzlerce yıllık birikmiş basınç açığa çıktı
Yazar: -09 Şubat 2023
11

ABD merkezli Washington Post gazetesi, Maraş merkezli zelzelelerin ‘yüzlerce yıllık birikmiş basıncın açığa çıkması’ sonucu meydana gelmiş olabileceği değerlendirmesine yer verdi. Gazetenin ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) bilgileri ve uzman görüşüne dayandırdığı haberinde, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda kişinin vefatına yol açan zelzelelerin bölge ülkeleri ve dünya genelinde hissedildiğine dikkat çekildi.

USGS’nin sarsıntının akabinde yayımladığı tahlilde, Doğu Anadolu Fayı boyunca Anadolu ve Arap levhalarının kayarak birbirine sürtündüğü, bunun da feci kaymaların tetiklediği daima artan basınca neden olduğu kaydedildi. Tahlilde, USGS’nin büyüklüğünü 7,8 olarak açıkladığı birinci sarsıntının, yanal olarak birbirine karşı hareket eden ya da doğrultu atımlı fay hareketleri tarafından tetiklendiği, sarsıntıların ‘yüzlerce yıllık birikmiş basıncın açığa çıkması’ sonucu meydana geldi belirtildi.

‘Birikim 300 yıl kadar sürmüş olabilir’

Haberde görüşlerine yer verilen sismolog ve araştırmacı Judith Hubbard, zelzeleye yol açan basınç birikiminin 300 yıl kadar sürmüş olabileceği kestiriminde bulundu. USGS’ye nazaran, bu zelzelenin akabinde Anadolu ve Arap levhaları 3 ila 3,5 metre kadar hareket etti.

USGS artçı sarsıntıların, ana sarsıntının akabinde haftalar yahut aylar boyunca arka arda meydana gelmesinin olağan olduğuna, bunların vakitle şiddet, müddet ve sıklıklarının azalma eğilimine girdiğine işaret etti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar