Parapiyasasi.net
Ahzu Kabza Nedir?
Yazar: -20 Nisan 2021
53

Ahzu kabza kişinin dava yetkilerinin tümünü avukata devretmesi anlamına gelir. Ahzu kabza nedir? Denildiğinde ahzu kabza, karar sonucu hükmü verilen şeyin avukatın alabilmesidir. Ahzu kabza yetkisini bulunduran avukat, müvekkiline verilen mal varlığını kendi hesabına alabilmesi mümkündür. Eğer ahzu kabza yetkisi bulunmuyor ise müvekkilinin bankaya gidip isim soy isim, imza, evraklar gibi birçok işle uğraşması gerekir.

Bu yüzden ahzu kabza yetkisini avukata vermek işleri kolaylaştırmada önemli bir etkendir. Bu yetkiye sahip avukat hükmü verilen mal varlığını kendi hesabına kolayca isteyebilir ve bunu kolayca müvekkilinin hesabına transfer edebilir. Gerekli olan işlemlerin daha kolay ve hızlı bir şekilde sürebilmesi için ahzu kabza yetkisini avukata vermek son derece önemli ve işleri kolaylaştırmada büyük bir etkendir.

Ahzu Kabza Hangi Durumlarda Kullanılır?

Ahzu kabza nedir? Ağzı kabza yetkisi her türlü kurum ve kuruluşlarda, mahkemelerde, adliyede müvekkilin avukatına vermiş olduğu hak ve sorumluluklardır. ahzu kabza yetkisi hangi durumlarda kullanılır?

  • Para çekme
  • Para Yatırma
  • Para ödeme

Normal şartlarda hüküm sonucu bu işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişinin bankayla irtibata geçmesi ve bazı işlemleri geçmesi ve tamamlaması gerekir. Biraz uğraştırıcıdır. Ancak ahzu kabza yetkisi bulunan bir avukat müvekkilinin adına kolayca kendi hesabına para transferini gerçekleştirebilir. Hiçbir uğraş yoktur. Daha sonra avukat bunu müvekkilinin hesabına kolay bir şekilde gönderebilir.

ahzu kabza nedir?
Ahzu Kabza Nedir?

Ahzu Kabza Riskli Bir Yol mu?

Ahzu kabza mühim bir yetkidir fakat bu yetkiyi avukata vermek genel olarak bir risk içermez. Çünkü avukatlık mesleği kanunları olan ve sorumlulukları olan bir meslektir. Ahzu kabza yetkisini kötüye kullanan avukat için hem avukatlık bürosundan hem de hakkında adli işlem başlatılması kaçınılmazdır.

Avukatın hüküm nedeni ile verilen maddi tutarı müvekkiline ödemesi gerekir. Müvekkil yapılan her bir işlemi kayıtlı belgeler altında gözetmesi gerekir. Ahzu kabza yetkisi olan avukatın müvekkilini yapılan işlemler hakkında bilgilendirmesi gerekir. Bilgilendirme süreci avukatın yapılan her işlemi müvekkili ile irtibat içinde olarak bildirmesi gerekir. Hukuki işlemlerde müvekkil her konuyu avukatına sorarak bilgi almalıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar