• YARIM ALTIN
  6.285,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9065
  % -0,01
 • € EURO
  31,2080
  % -0,06
 • £ POUND
  36,4006
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  4,0448
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3201
  % 0,02
 • BITCOIN/TL
  1269129,458
  % 4,87
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

AK Parti Sözcüsü Çelik: Elazığ, 11’inci vilayet olarak afet bölgesi olarak pahalandırılacak

AK Parti Sözcüsü Çelik: Elazığ, 11’inci vilayet olarak afet bölgesi olarak pahalandırılacak

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Heyeti (MYK) sonrası açıklamalarda bulundu.

Elazığ’ın da afet bölgesi olarak değerlendireceğini açıklayan Çelik’in konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

– Zelzelenin meydana geldiği andan itibaren devlet o günden bugüne üstün bir çaba sarf ediyor. Şimdiye kadar 3 binden fazla artçı sarsıntı gerçekleşti. İkinci sarsıntının olduğu sırada biz Adana’ydık. Ağır bir formda hissettik ki merkez üssünün ne kadar kuvvetli olduğunu gösteren bir şey.

– 35 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Yalnızca Türkiye’deki kurumların değerlendirmesi değil dünyadaki değerli kurumların değerlendirmesi bölgede son 100 yılda yaşanan en büyük doğal afetle karşı karşıyayız.

– 200 binden fazla vatandaşımız öteki yerlere tahliye edilmiş oldu. Yiyecek, içecek, barınma gereksinimlerin karşılanması bakımından uğraş çok güçlü halde veriliyor. Hepimiz afet bölgelerinde vatandaşlarımızla birlikte olmak için siyasi tartışmaların modülü olmadık, hala da olmayacağız.

– Her ne kadar siyaset yapılmasın diyenler neredeyse miting yapar üzere miting siyaseti yapar gibisinden yaptıklarına vereceğimiz yanıtlar var. Pekçok propaganda da yapılıyor. Bu kadar büyük afet karşısında ki milletlerarası yardım faaliyetinde bulunduğumuz afettir. Dünyada yaklaşık 100 ülkeden yardım talebimize karşılık verilmiştir.

– 10 bin bireye yakın memleketler arası yardım takımı buraya gelmiştir. Maddi ve tıpkı yardımları saymıyorum bile. Devletlerin gücünü kapasitesini aşan bir afet olduğu konusunda herkes mutabık. Burada olağan ki ulaşılamayan yerler, sorunlar, aksaklıklar elbette olmuştur. Lakin alana hakim olan asli şey kardeşlik, dayanışma, uyumdur.

– İçerideki kahramanlarımızın uğraşlarını, adanmışlıklarını, milletimizin yaralarını sarmak için nasıl çırpındıklarını görerek içimizden şükran hissiyle onları andık. Buradan onlara bir sefer daha teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Yabancı arama kurtarma gruplarının ağzından gerçek olmayan pekçok olmayan beyan da yayıldı. Birtakım yayınlar toplumsal medyada sözkonusu oldu.

YORUMLAR YAZ