Parapiyasasi.net
Akfen Yenilenebilir Güç’ün halka arzına rekor talep
Yazar: -14 Mart 2023
6

Yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarını Türkiye iktisadına kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Akfen Yenilenebilir Enerji’nin halka arzına yatırımcılar rekor ilgi gösterdi.

Garanti BBVA Yatırım’ın konsorsiyum liderliğini üstlendiği halka arzda Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 33,5’lik hissesinin halka açılması için 8-9-10 Mart tarihlerinde gerçekleşen talep toplama sürecinde tüm yatırımcı kategorilerinden toplam 76.213.831.346,80 TL’lik talep alınırken, bu sayı halka arz büyüklüğü 3.335.632.889 TL’nin 22,84 katı olarak gerçekleşti.

Akfen Yenilenebilir Güç halka arzında yurt içi kişisel yatırımcılara tahsis edilen hisselere 91,1 katı, Akfen Kümesi çalışanlarına tahsis edilen hisselere 1,4 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilen hisselere 18 katı ve yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilen hisselere ise 1,9 katı talep geldi.

Ortaya çıkan sonuçlar bakımından son yılların en büyük halka arzlarından birine imza atıldı.

Tamamı yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarından

Akfen Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu, halka arza yönelik 3 günlük talep toplama devri sonucunda karşılaştıkları ağır yatırımcı ilgisi ile karşılaştıkların, bundan ötürü çok gururlu olduklarını tabir etti.

Karabeyoğlu, “Güçlü finansal tabloları ile tamamı yerli ve yenilenebilir güç kaynaklarından üretim yapan, Türkiye’nin çeşitli coğrafik bölgelerine dağılmış genç ve pak güç portföyümüze yerli ve yabancı yatırımcının ilgisi çok büyük oldu. Son yılların en büyük hakla arzlarından birisine imza atmaktan ötürü gururluyuz. Ülkemizin ve şirketimizin geleceğine duyulan itimadın bir göstergesi olarak kabul ettiğimiz bu ilgi için yatırımcılara teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar