Parapiyasasi.net
Akkuyu Nükleer Santrali açılıyor
Yazar: -27 Nisan 2023
8

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Birinci Nükleer Yakıt Getirme Töreni’nde Erdoğan ve Putin canlı irtibat ile konuşma yapıyor.

Putin, açılışta yaptığı konuşmada, “Türk-Rus tarihinin en büyük ortak projelerinden birisi olan Akkuyu NGS, ülkelerimiz ortasındaki komşuluk münasebetlerine katkı sağlayacak. Akkuyu NGSdeki sistem, dünyanın en çağdaş ve muteber güvenlik sistemlerinden bir adedidir. Türkiye, artık dünyanın en düşük maliyetli kaynaklarından nükleer güce sahip bir ülke olacak. Her iki ülkeyi de birbirinin pazarlarında ve turizmde daha faal olmaya teşvik edeceğiz ve bunun için uçuş sayısını artırma kararı aldık” dedi.

Açılışta değerlendirmelerde bulunan Erdoğan şu tabirleri kullandı:

Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle birlikte artık Akkuyu bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır. Ülkemiz, 60 yıllık bir gecikmenin akabinde da olsa, dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükselmiştir. Avrupa Komitesi, nükleer enerjiyi yeşil güç kabul ederek, tereddütleri gidermiştir. Biz de Akkuyu ile ülkemizi bu gelişmenin kesimi haline getirdik.”

Törende konuşma yapan Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu’nun artık nükleer tesis statüsüne kavuştuğunu söyledi.

Şu anda birebir anda 4 reaktörün inşasının devam ettiğini aktaran Dönmez, önümüzdeki yıl santralde elektrik üretiminin başlayacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda görüştüğü Rusya Devlet Lideri Putin’e bugün Birinci Nükleer Yakıt Getirme Merasimi yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne katkıları için teşekkür etti.

Akkuyu’da NGS inşaatı 2018 yılında başladı

Türkiye ile Rusya ortasında 12 Mayıs 2010’da imzalanan hükümetler ortası muahede kapsamında Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli bölgesinde imali devam eden Akkuyu NGS’nin birinci ünitesinin temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in görüntü konferans sistemiyle katıldığı merasimle 3 Nisan 2018’de atıldı. Böylelikle, birinci ünitenin inşasına ait tam kapsamlı inşaat çalışmaları resmen başladı.

Bundan 2 yıl sonra, 8 Nisan 2020’de ikinci ünitenin inşasına başlanmasıyla çalışmaların ivme kazandığı projede, üçüncü güç ünitesine birinci beton 10 Mart 2021’de merasimle dökülürken, dördüncü ve son ünitenin temeli ise 21 Temmuz 2022’de atıldı.

Dört ünitede de inşaat ve montaj çalışmalarının birebir anda yürütüldüğü projede böylece en ağır inşaat kademesine geçildi. Akkuyu NGS, tıpkı vakitte dünyanın en büyük nükleer güç santrali inşaat alanı haline geldi.

Çalışmaların inşaat alanının tamamında sürat kesmeden devam ettiği projede, çoğunluğu Türk çalışanlardan oluşan binlerce kişi misyon alıyor. İnşaat alanında çalışan kişi sayısı en ağır periyotta 30 bini buldu. Bugüne kadar 140 bin ton inşaat demirinin kullanıldığı ve 1,3 milyon metreküp betonun döküldüğü santralin üretiminde 1300’den fazla iş makinesi misyon yapıyor.

(Sürecek)

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar