• YARIM ALTIN
  5.551,00
  % 0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0157
  % 0,00
 • € EURO
  28,9520
  % 0,25
 • £ POUND
  33,5067
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  3,7111
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2812
  % 1,35
 • BITCOIN/TL
  734578,140
  % 0,04
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Alım gücü nedir? Ne işe yarar?

Alım gücü nedir? Ne işe yarar?

Alım gücü nedir? Son zamanlarda sık sık gündeme gelen ve ekonomiden dolayı gündemden düşmeyen bu soru merak edilen sorular arasında.

Bir ülkenin ekonomik gücünü belirten faktörlerden birisi olan alım gücü, çok önemli bir kavram. Bir ülkenin alım gücünün yüksek olması o ülkenin vatandaşlarının ne kadar refah içerisinde yaşadığını ve ne kadar iyi bir ekonomiye sahip olduğunu gösteriyor. Kullanıcıların alım gücü hakkında bilmesi gereken pek çok şey var.

Alım gücü nedir? Ne kadar önemli?

Ekonomide önemli bir yer edinen alım gücü, bir vatandaşın aldığı maaş ile piyasada alabildiği ürünler olarak açıklanabilir. Bir diğer anlamıyla satın alma gücü paritesi olarak da biliniyor. Daha detaylı bir şekilde bahsetmek gerekirse iki ülke düşünün. Bir ülkede alım gücü yüksek, diğer ülkede düşük olsun. İki ülkede maaşa göre aynı miktar para alındığında iki ülkenin sepetine giren ürün miktarı farklılık gösterebiliyor.

Alım gücü nedir

Alım gücünün yüksek olması o ülkedeki insanların daha iyi bir ekonomiye sahip olduğu ve daha iyi bir yaşam standardında bulunduğu demek. Aynı para miktarı ile bir sepete daha fazla ürün koyabilen bir müşterinin alım gücü daha yüksek iken diğer ülkede daha az ürün yerleştirebilen müşterinin alım gücü daha düşük olmakta.

Şöyle bir örnek vererek konuyu daha iyi pekiştirelim. 2 ülkenin aldığı maaş 2.000 TL olsun. Bir ülkede 100 TL’ye 10 ürün alınırken diğer ülkede 8 ürün alınsın. 10 ürün alınan ülkenin alım gücü yüksek iken 8 ürün alınan ülkenin alım gücü daha düşük olmakta.

Bir ülkenin alım gücünün yükselmesi için o ülkenin ekonomik açıdan iyi durumda olması, üretim yapması ve kendini geliştirmesi gerekiyor. Örneğin bir ülkede 10 adet inek olsun. Bu inekler süt veriyor ve bu sütler markete gidiyor. Eğer ki inek sayısı 20’ye çıkarsa daha fazla süt üretimi gerçekleşeceği için bu durum süt fiyatlarının düşmesini sağlayacak ve süt ürünlerindeki alım gücü yükselecek.

Özet geçersek alım gücü, bir ülkenin ekonomik durumunu en iyi gösteren şekillerden birisi. İki ülke arasında aynı para ile en fazla ürün alan kişinin alım gücü daha yüksek olmakta. Üretimin artması alım gücünü etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

YORUMLAR YAZ