Parapiyasasi.net
Almanya fabrika siparişlerinde pandemiden beri en büyük düşüş
Yazar: -05 Mayıs 2023
8

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Mart ayına ait fabrika siparişleri süreksiz datalarını açıkladı.

Buna nazaran, ülkede, yurt içinde üretilen eserler için siparişler, Mart’ta bir evvelki aya kıyasla yüzde 10,7 azaldı.

Destatis, Mart’ta fabrika siparişlerinin Kovid-19- salgınının tepe yaptığı Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşü gösterdiğini belirtti.

Fabrika siparişlerine ait piyasa beklentisi, aylık bazda yüzde 2,2 azalması istikametindeydi. Şubat 2023’te kelam konusu siparişler yüzde 4,5 artmıştı.

Destatis açıklamasında, raylı araçların, uçakların, uzay araçlarının ve askeri araçların imalatı üzere başka araç imalatında Mart ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 47,4 düşüşün Mart 2023’teki fabrika siparişlerindeki düşüşe değerli katkı sağladığı vurgulandı.

Almanya’da Mart’ta yurt içi toplam siparişler, aylık bazda yüzde 6,8 ve yabancı siparişler yüzde 13,3 düştü. Kelam konusu devirde Euro Bölgesi’nden yeni siparişler Şubat ayına nazaran yüzde 10,8 ve öbür ülkelerden Almanya’ya gelen siparişler yüzde 14,8 azaldı.

Ülkede Mart’ta orta malı üreticilerinin siparişleri aylık bazda yüzde 7,5, sermaye malı siparişleri de yüzde 14,1 düşüş gösterdi. Tüketim malı üreticilerinin siparişleri ise yüzde 1,1 arttı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar