Parapiyasasi.net
Almanya’da 10 yıllık tahvil getirisi 11 yılın tepesinde
Yazar: -27 Şubat 2023
6

AMB’nin faiz artış döngüsünü 2024’e uzatacağı beklentileriyle Almanya’da 10 yıllık tahvil faizi 4 baz puan artarak yüzde 2,58 ile 2011’den beri en yüksek düzeye çıktı.

Swap piyasalarında mevduat faizinin Şubat 2024’e kadar yüzde 3,9’a ulaşması fiyatlanıyor. Birkaç hafta öncesinde tepenin Temmuz ayında yüzde 3,5’e ulaşması fiyatlanıyordu.

ABD’de yüksek seyreden enflasyon ve AMB üyelerinin enflasyon yüzde 2’lik amaca ulaşana kadar faiz artışlarının devam etmesi gerektiğine yönelik açıklamaları fiyatlamaların değişmesinde tesirli oldu.

Radarda enflasyon var

Bloomberg’in anketine nazaran Perşembe günü açıklanacak Euro Bölgesi çekirdek enflasyon verisinin yüzde 5,3 ile rekor kırması bekleniyor.

AMB’nin de gelecek ayki toplantıda 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. Banka, Temmuz ayından bu yana toplam 300 baz puanlık faiz artışı yaparak mevduat faizini yüzde 2,5’e yükseltti.

Goldman Sachs’ta George Cole öncülüğündeki stratejistler müşterilerine yolladıkları bir notta iş dünyası aktivitesi ve çekirdek enflasyonun Avrupa iktisadının dirençli kaldığını gösterdiğini belirtti. Stratejistler, 10 yıllık tahvil getirisinin gelecek haftalarda yüzde 2,75’e ulaşmasını bekliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar