Parapiyasasi.net
Almanya’da toptan eşya fiyatlarında iki yıldan sonra birinci düşüş
Yazar: -15 Mayıs 2023
4

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) bilgilerine nazaran, ülkede Toptan Eşya Fiyat Endeksi, Nisan’da geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 0,5 gerileyerek Aralık 2020’den bu yana birinci yıllık düşüşü gösterdi.

Destatis açıklamasında, “Toptan ticaretteki fiyatlarda nisandaki düşüş, Aralık 2020’de yıllık bazda yüzde 1,2 azalıştan bu yana birinci düşüş oldu” denildi.

Fiyatlar, Mart’ta yüzde 2 ve Şubat’ta yüzde 8,9 artmıştı.

Toptan Eşya Fiyat Endeksi,Nisan’da aylık bazda yüzde 0,4 geriledi.

Fiyatlardaki düşüşte petrol eserlerinin fiyatlarının gerilemesi tesirli oldu. Nisan’da yıllık bazda petrol eserleri yüzde 15,7 ve katı yakıtlar yüzde 31,5 düşüş kaydetti. Nisan’da patates fiyatlarındaki artışın yıllık bazda yüzde 22 olması dikkati çekti.

Enflasyon besinde yüksek kalacak beklentisi

Bu ortada, toptan satış üretici ve son tüketici ortasındaki ilişki noktası olduğundan bu gelişme, gelecekteki enflasyon eğilimleri için gösterge niteliği taşıyor.

Öte yandan, Almanya’da Mart’ta yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon, güç fiyatlarındaki düşüşün tesiriyle Nisan’da beklentilere yakın olarak yüzde 7,2’ye geriledi.

Uzmanların birden fazla, Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya’da artık enflasyonun tepe yaptığını belirtirken, enflasyonun, besin fiyatlarıyla şimdilik yüksek kalmasının beklendiğini ve tüketicilerin satın alma gücünü düşürmeye devam edeceğini vurguladı.

Bu ortada, önde gelen Alman ekonomik araştırma enstitüleri, 2022’de ortalama yüzde 6,9 olan enflasyonun 2023 için ortalama yüzde 6’ya ineceği ve 2024’te yüzde 2,4’e düşeceği öngörüsünde bulunuyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar