Parapiyasasi.net
Almanya’dan Çin’e çip ihracatını sınırlama adımı
Yazar: -27 Nisan 2023
6

Bloomberg’in mevzuya yakın kaynaklara nazaran dayandırdığı haberde, kelam konusu sınırlama adımının, Alman hükümetinin Çin’in gelişmiş yarı iletken üretimine yönelik gerekli mal ve hizmetlere erişimini sınırlamak için tartıştığı bir tedbir paketinin kesimi olduğu belirtildi.

Haberde, Almanya’nın kelam konusu adımının uygulanması durumunda Merck ve BASF üzere Alman kimya şirketlerinin, yarı iletken kimyasallarının bir kısmını Çin’e satmasını sınırlayabileceği kaydedildi.

Öte yandan, Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck, Almanya’nın teknoloji alanında Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarını değerlendirdiğini belirtmişti.

Habeck, Almanya’nın Çin’e yönelik ihracat kısıtlamalarını “ABD’nin Pekin’e çip ihracatına yönelik kısıtlamalarına misal halde değerlendirdiğini” aktararak, Almanya’nın teknoloji liderliğini kaybetmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Bu ortada, Çin, son 7 yıldır Almanya’nın en büyük ticaret ortağı olarak kayıtlara geçerken, Alman kamuoyu, Çin’e olan ekonomik bağımlılığı tartışıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar