Parapiyasasi.net
Almanya’dan petrol ve gazla çalışan ısıtma sistemlerine yasak
Yazar: -19 Nisan 2023
5

Almanya’da Bakanlar Heyeti, 2024 yılından itibaren petrol ve gazla çalışan ısıtma sistemlerinin birçoklarının yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı.

Ekonomi ve İklimi Müdafaa Bakanlığından yapılan açıklamada, sera gazı emisyonlarının azaltılması için hazırlanan Bina Gücü Maddesi’nde yapılan ikinci değişikliğe Bakanlar Şurası’nın onay verdiği belirtildi.

2045’e kadar iklim nötr olmayı hedefleyen Alman koalisyon hükümeti, Mart’ta yeni kurulan ısıtma sistemlerinin 2024 yılından itibaren hem yeni hem de eski binalarda yüzde 65 oranında yenilenebilir güçle çalışması gerektiği konusunda mutabakata varmıştı.

Tasarıya nazaran, konutlarda fosil yakıtla çalışan ısıtma sistemlerine alternatif olarak yenilenebilir elektrikle çalışan ısı pompaları, bölgesel ısıtma, elektrikli ısıtma yahut güneş gücü sistemleri kullanılabilecek.

Söz konusu değişikliğin 2028’e kadar yılda yaklaşık 9,16 milyar euroya mal olması bekleniyor.

NTV ve RTL yayın kuruluşları tarafından yayınlanan ankete nazaran, Almanların yaklaşık yüzde 78’i planlanan yasaya karşı çıkıyor. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 62’si yenilenebilir güce geçişin akabinde ısınma faturalarının artacağını düşünüyor.

Değişiklikle, 80 yaşın üzerinde olan ve sıkıntı şartlarda yaşayan konut sahipleri için birtakım muafiyetlerin getirilmesi planlanırken, yeni kuralları ihlal edenler 5 bin avro para cezası ödeyecek.

Bina Gücü Maddesi’ndeki değişikliğin yürürlüğe girmesi için Federal Eyalet Temsilciler Meclisinin (Bundesrat) onayı gerekiyor.

Almanya’nın yıllık gaz tüketiminin yüzde 40’ından fazlası ısınma hedefli kullanılıyor. 41 milyon hanenin neredeyse yarısı doğal gazla ısınırken, yüzde 25’i kalorifer yakıtı kullanıyor.

Alman hükümeti, kelam konusu değişikliklerin hayata geçirilmesi için İklim ve Dönüşüm Fonu’ndan konut sahiplerine dayanak verecek.

Ekonomi ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck, bahse ait değerlendirmesinde, yeni kurulacak ısıtma sistemlerinin Alman hükümetine ne kadara mal olacağına dair bir sayı vermekten kaçınarak, “Finansman garanti altına alındı” sözünü kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Rus doğal gazına erişemeyen Almanya, ısınmada doğal gaz kullanımına son vermeyi hedefliyor. Savaş öncesi Almanya, muhtaçlığı olan doğal gazın yarısından fazlasını, ham petrolün yüzde 34’ünü ve taş kömürün yüzde 50’sinden fazlasını Rusya’dan ithal ediyordu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar