ALTCOİN NEDİR?

2009 yılında çıkan ilk kripto dijital para birimi olan Bitcoin açık kaynak kodu ile yayınlandı. Bu yapı kodlarının alınarak farklı özellikleri eklenerek oluşturulan farklı kripto para birimlerine altcoin denir. Altcoinler kendi içlerinde farklı algoritma ve farklı şifreleme metotlarına sahiptir. Özellikle 2015 yılından sonra büyük bir hızla yayılan alt para birimleri günümüzde 200’den fazla olmuştur. Çeşitli kripto para piyasalarında işlem alt kripto paraları felsefeleri, işleyişleri bakımından farklılık gösterir. Örneğin Dogecoin adlı alt coin tamamen şaka amaçlı ortaya çıkartılmış dijital para birimi olsa da kısa sürede değerlenerek yüksek fiyatlardan alıcı bulmuştur. Bitcoinler ile altcoinler arasında kolayca değişim yapılabilmektedir.

BITCOIN VARKEN ALTCOİN İHTİYACI NEDEN?

Bitcoin en üst düzey şifreleme yöntemi ile şifrelenmiş büyük bir dijital para birimidir. Bu para biriminde madenlerden çıkartılma olasılığı çok düşük ve zorlu olduğu için daha kolay şifreleme yöntemleri ile şifrelenmiş farklı algoritmalara sahip alt para birimleri çıkartılmıştır. Bir nevi zorluk seviyesinden dolayı farklı kripto paralara ihtiyaç duyulmuş ve bu paralar üretilmiştir. Kripto paralarda en çok kullanılan şifreleme yöntemleri ise Sha 256, sCRYPT, Keccak ve Quark’tır.

ALTCOIN TERCİH ETMEK MANTIKLI MIDIR? DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Altcoin para birimleri fazla olmasından dolayı hepsinin tercih edilmesi mantıklı değildir. Lakin yatırımcısı olan ve arkasında finans kuruluşları olan alt para birimleri daha çok tercih edilmelidir. Örneğin Ripple arkasında çok fazla sayıda finansal kuruluşun yer aldığı bir para birimidir. Alt para birimlerine yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise algoritmasının ve hizmet ettiği amacın iyi belirlenmesidir. Her para değişim sitesinde yer almayan bu alt coinler için medya gücü takip edilmeli ve medyadaki haberler dinlenmeli ve iyi bir şekilde analiz edilmelidir. Ayrıca çok fazla sayıda alt para biriminin olması yatırım riskinin dağıtılması ve bu riskin azaltılması konusunda bir avantajdır. Düşünsenize sadece Bitcoin var ve elinizdeki tüm parayı bitcoine yatırıyorsunuz. Bitcoin düştüğü zaman tüm paranız kayıp yaşar. Lakin birden fazla alt kripto para biriminde yatırımınız olursa biri düştüğü zaman diğeri yükseliş yaşar ve zarar marjınız en düşük seviyede olur.