Parapiyasasi.net
Altın artan tahvil getirileriyle dengelendi
Yazar: -25 Mayıs 2023
2

Altın, Çarşamba günü yüzde 0,9 düşmesi sonrası ABD borç tavanı krizinin yarattığı inançlı varlık talebinin tahvil getirilerindeki yükselişlerle dengelenmesiyle yatay seyretti.

Spot altın ons başına 1.959 dolar civarında süreç görüyor. Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1.254 TL civarında.

Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunu negatif izlemeye alırken kurum hükümetin nakit parası bitmeden bir mutabakata varılmasını beklediğini kaydetti.

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy daha evvel yaptığı açıklamada ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için iki tarafın bir mutabakata varacağına dair optimist olduğunu belirtmişti.

ABD’de kamu borcu satışları 10 yıllık tahvil getirilerini Mart ayında yaşanan bankacılık krizinden bu yana görülmemiş bir düzeye çıkarırken bu gelişme dolarda yaşanan artışla birlikte bedelli metalin gerilemesine yardımcı oldu.

Bono yatırımcıları Fed’in Temmuz’a dek bir faiz artışına gideceğine dair fiyatlamalarını artırıyor. Piyasa faiz kararının alınacağı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 13 Haziran’da başlayacak iki günlük toplantısının birinci gününde yayımlanacak enflasyon raporu da dahil olmak üzere önümüzdeki ay açıklanacak ABD ekonomik bilgilerini yakından izleyecek.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın hala inançlı varlık öne çıkıyor lakin enflasyonun kalıcı hale gelerek Fed’i daha fazla sıkılaştırmaya itmesi durumunda zorlanabilir. Mayıs enflasyon verisi büyük ihtimalle aylık bazda enflasyonun inatçı olduğunu gösterecek” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar