Parapiyasasi.net
Altın Mı Almalı Dolar Mı?
Yazar: -18 Şubat 2021
11

Yatırım başta olmak üzere maddi alanda işlem yapmak isteyen insanlar; altın mı almalı dolar mı? Sorusunu sıklıkla sorar. Bu bağlamda, altının ve doların en iyi şekilde değerlendirilmesi, kişinin elinde olan imkanlara bağlı olarak altın veya dolara yönelmesi gerekir. Konu hakkında; altın almanın avantajları, dolar almanın avantajları ve hangisini tercih etmek daha karlıdır, soruları öğrenilmelidir.

Altın Almanın Avantajları Nelerdir?

Altın veya dolar arasında kararsız kalan kişiler, her ikisinin sağlamakta olduğu avantajları bilerek alım yapmalıdır.

Bununla beraber, altının sağlamakta olduğu avantajlar başlıca şu şekildedir:

  • Yatırım yapılan paranın uzun süre kalabilmesine olanak sağlanır.
  • Altın alımından sonra insanlar, genel olarak acil ihtiyaçlarında ortaya çıkan nakit gereksinimleri için altına yönelmez. Bu durum da birikimin kalıcı hale gelmesine neden olur.
  • Altının değer kaybetme durumu oldukça zordur. Genel olarak değer kazanma eğiliminde olduğu için, uzun vadede insanların kar elde etmesine neden olacaktır.

Bu avantajlar, altın alımıyla görülecek başlıca avantajlardır.

altın mı almalı dolar mı?
Altın Mı Almalı Dolar Mı?

Dolar Almanın Avantajları Nelerdir?

Dolar, bir para birimi olarak altından daha farklı avantajları sağlar. Bu da, insanların hangisini alacağına karar vermelerinde doğrudan etken rol oynar.

Bu bağlamda, dolar alımıyla karşılaşılacak olan avantajlar şu şekildedir:

  • Bazı işletmeler, doğrudan dolar da kabul ettiği için; nakit olarak alım yapılmak istenen yerlerde, kişinin dolar üzerinden alışveriş yapması sağlanır.
  • Değer kazanma ve değer kaybetme gibi değişkenler gün içerisinde dahi gerçekleşir. Bu da doları olan insanların, gün içerisinde cüzi bir miktar da olsa kar elde etmelerine yardımcı olur.
  • Dolar birikiminin düzenli olarak yapılması, büyük bir birikime neden olabilir.

Dolar alımıyla karşılaşılacak olan başlıca avantajlar bu şekildedir.

Altın Mı, Yoksa Dolar Mı Alınmalı?

Altın ve dolar alımı sonucunda ortaya çıkan avantajlar ve dezavantajlar değerlendirildikten sonra, kişinin durumu için en uygun olanın tercihine gidilmelidir. Eğer kısa süreli olarak yapılmak istenen birikim söz konusuysa dolar alınmalı, daha uzun süreli birikimler söz konusuysa da altın alınmalıdır. Ayrıca, harcama yapılacak olan yere ve altının-doların ne için alınmak istendiğine göre de tercih yapılabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar