Parapiyasasi.net
Altın neden düşüyor?
Yazar: -23 Nisan 2023
8

Hürriyet Gazetesi’nden Zeynel Balcı’nın haberine nazaran altın son devirlerin en beğenilen yatırım araçları ortasında. Dalgalı bir seyir izliyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarını yavaşlatacağı ve birkaç toplantı sonrasında da son vereceği beklentileri altın fiyatlarını etkilemişti. Ayrıyeten bankacılık kriziyle artan inançlı liman gereksinimi, zayıflayan dolar, ABD tahvil faiz oranlarındaki gevşeme üzere etkenler de altının ons fiyatına tepe yaptırmıştı. Lakin son günlerde kâr satışları nedeniyle düşüş görülmeye başlandı. Karların bir kısmı geri verildi. 2.048 düzeyi test edilmişti, 1.970 düzeylerine kadar geriledi.

Altın neden düşüyor?

Altın fiyatındaki gerilemeye neden olan gelişme yeniden algı değişimleriyle ilgili. Fed’in faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin güç kazanması, tahvil faizlerindeki yükseliş ve dolardaki zayıflamanın durması altın fiyatındaki çıkışı zayıflatmış durumda. Biraz daha ayrıntılı bakacak olursak; ABD iktisadında “ılımlı resesyon” telaffuzları tartı kazandı. Enflasyondaki düşüşün sürüyor olmasına karşılık Avrupa ve İngiltere’de birebir ölçüde bir geri çekilme görülmemesi değerli.

Bu ortada Fed bölge liderlerinden “şahin” açıklamalar gelmeye başladı. St. Louis Fed Lideri James Bullard, enflasyonun inatçı bir biçimde yüksek seyretmeye devam ettiğine dikkat çekerken faiz artırımlarının sürmesi gerektiğini söyledi. Bullard, ABD iktisadının resesyona gittiği tarafındaki görüşlere ise karşı çıktı. Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de “yüksek enflasyonu düşürmek için Fed’in büyük ihtimalle bir faiz artışına daha gideceğini ve faizin uzun bir mühlet sabit tutulmasının büyük mümkünlük olduğunu” belirtti. İktisadın hâlâ ivme kazandığına lakin enflasyonun çok yüksek olduğuna işaret eden Bostic, para siyaseti alanında yapılması gereken daha çok iş olduğunu kaydetti.

Bir müddet daha kâr satışları olabilir

Fed yetkililerinin en azından bir kısmı, enflasyondaki düşüşü kâfi görmüyor ve inatçı olarak tanımlıyor. Ayrıyeten, iktisadın faizdeki yükselişi kaldıracak güçte olduğu görüşündeler. Piyasada “esas oğlan, başaktör” Fed olunca fiyatlamalar da ona nazaran şekilleniyor. Bununla birlikte daha geniş ölçekte bakıldığında, faiz artırımlarının birkaç toplantı sonrası duracağı istikametindeki açıklamalar ile altının 10 yılı aşkın müddettir 2 bin doların altında seyrediyor (uzun periyot primsiz) olması kıymetli bir referans. Bu durum orta ve uzun periyot için altındaki yükseliş beklentilerinin korunmasına neden oluyor. Fakat kısa periyot için bir müddet daha kâr satışları tesirli olabilir anlayışı hâkim. İç piyasalarda altının gram/TL fiyatındaki çıkış ise biraz ivme kaybetmiş durumda. 1.273 düzeyini gördükten sonra 1.230 düzeylerine kadar gerileme kelam konusu. Altının ons fiyatındaki geri çekilmeye karşılık dolar/TL kurundaki yükselişin devam ediyor olması gram/TL fiyatındaki çıkışın gücünü muhafazasını sağlıyor.

Dikkatler açıklanan bilgilere çevrilmiş durumda

ABD ekonomisindeki resesyon ve yavaşlama telaffuzları artınca dikkatler açıklanan bilgilere çevrilmiş durumda. Geçen hafta ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları 245 bine çıkarak beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Beklenti 240 bindi. Tarım dışı istihdam artışı ise 236 bin ile mart ayında hem beklentilerin hem de şubat ayının altında kalmıştı. Önümüzdeki perşembe açıklanacak büyüme (GSYH) beklentisi yüzde 1.0 artış istikametinde (önceki %1.1). Faiz yükselirken enflasyon denetim altına alınıyor fakat öbür taraftan iktisattaki soğuma da kaçınılmaz oluyor. Kararları bir noktada tercihler belirliyor. Türkiye örneğinde olduğu üzere düşük faiz, yüksek enflasyon yüksek büyüme mi yoksa faiz artırıp enflasyonu denetim altına alırken iktisattaki yavaşlamayı sineye çekmek mi? Yüksek enflasyonun bir mühlet sonra iktisatta büyümeyi sınırladığı, gelir transferine yol açtığı, makroekonomik datalarda birtakım olumsuz sonuçlarının olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor.

“Brent “petrol 81 dolara kadar geriledi

OPEC+ Grubu’nun sürpriz üretim kesintisi kararı sonrası petrol fiyatındaki yükseliş ivme kazanmış, brent petrol 87 dolara kadar yükselmişti. Çin’de beklentileri aşan büyüme, ABD ham petrol stoklarındaki gerileme fiyat artışını desteklemişti. Fakat ABD’de artan resesyon tartışmaları ve dolardaki zayıflamanın durması petrol fiyatını aşağıya çekti ve “brent “petrol 81 dolara kadar geriledi. Petroldeki gerilemenin yanında sanayi başta olmak üzere kimi emtia fiyatlarında düşüş kelam konusu. Bakır, pamuk, buğday fiyatlarında geçen hafta düşüş vardı. Doğalgazda havaların soğuyacağı iddiaları ve biraz da petrol fiyatlarını üste taşıyan sebepler tesirli olmuştu. Petrol fiyatındaki düşüşle doğalgaz fiyatları da gevşedi. Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki hareketlenmeler güç maliyetleri ve enflasyon açısından hayli kıymetli.

KKM’ye ilgi artıyor

Son haftalarda Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcıların satışları artık kanıksanmıştı. TCMB bilgilerine nazaran 14 Nisan ile biten haftada ise 179 milyon dolarlık pay senedi aldılar, 6 milyon dolarlık tahvil bono sattılar. “Seçim öncesi yabancılar pay senedi alıyorlar demek” için çok erken. Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) 2 trilyon TL’ye yaklaşıyor. Son açıklanan sayı 1.890 milyar TL. Kur farkını kaçırmak istemeyen tasarruf sahipleri inançlı liman olarak gördükleri KKM’ye ilgi göstermeye devam ediyor. KKM’nin toplam mevduata oranı yüzde 18’i geçmiş durumda. Başka yandan, döviz kurlarındaki yükselişin devamıyla bankalar, TCMB ve hür piyasa (Kapalıçarşı) ortasında makasın açılması ayrıyeten dikkat cazibeli bir durum. Faizde olduğu üzere döviz piyasasında çoklu yapının oluşması piyasalar ortasında trade imkanını da beraberinde getiriyor. Borsa İstanbul ise seçimi bekliyor. Seçim öncesi hareketlilik beklentisi var.

Endekste geri çekilmeler

Borsada çıkış denemeleri direnç düzeylerinde satışla karşılaştı. Birinci dayanaklar 4.945-4.950 düzeylerinde bulunurken sonraki dayanaklar 4.890 ve 4.770 noktalarında. Birinci dirençler 5.100-5.130 düzeylerinde. Reaksiyon çıkışının devamı açısından birinci kademede bu düzeyler geçilmeli. Bu durumda sonraki dirençler 5.200-5.250 ve 5.290 düzeylerinde görülüyor. Endekste geri çekilmelerde reaksiyon alımları görülse de direnç düzeylerini geçmekte zorlanabilir. Dalgalı seyrin devamı mümkün görülüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar