Parapiyasasi.net
Altın ticaretinde kapsamlı düzenlemeler
Yazar: -23 Şubat 2023
7

Türk parası değerini muhafaza hakkında 32 sayılı kararda değerli madenlerin ithalat, ihracatını ve yurtiçi satışını düzenleyen kapsamlı değişiklikler yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Türk parası değerini muhafaza hakkında 32 sayılı kararda değişiklik yapan kararla, değerli madenler, taşlar ve eşyanın dış ticaret rejimi asılları dahilinde Türkiye’den ihracı yahut ithalatı hür olacak.

Yeni düzenlemeye nazaran, standart ve standart dışı işlenmiş değerli madenlerin ithali sadece TCMB ve değerli maden aracı kuruluşları tarafından yapılabilecek. Bu aracı kuruluşlar ithal ettikleri bu kapsamdaki değerli madenleri 3 iş günü içinde Borsa İstanbul AŞ’ye teslim etmek zorunda olacaklar.

Standart dışı işlenmemiş değerli maden ve işlenmiş değerli madenlerin dahilde sürece rejimi kapsamında, değerli taşlar ve eşyaların dış ticaret rejimi asılları dahilinde Türkiye’ye ithali özgür olacak.

Yurt içinde satışa düzenleme

Kararla değerli madenlerin yurt içinde satışına ait düzenlemeler de yapıldı.

Buna nazaran, yurt içinde sırf Darphane Genel Müdürlüğü ve Hazine tarafından müsaade verilen rafineriler ile Borsa İstanbul AŞ tarafından yayımlanan rafineriler listesinde yer alan rafinerilerce üretilmiş standart işlenmemiş değerli madenlerin alım satımı yapılabilecek.

Hazine tarafından faaliyetine müsaade verilen rafineriler, değerli madenler aracı kuruluşları ve yetkili kurumlar ile yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri tarafından standart işlenmemiş değerli madenler ile basılı değerli madenlerin alımı satımı yapılabilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri haricindeki Türkiye’de yerleşik şahıslara standart dışı işlenmiş değerli madenlerin satışı yapılamayacak. Basılı değerli madenlerin alım satımında ise yurt içinde sırf Hazine tarafından faaliyet müsaadesi verilen rafineriler ve Darphane tarafından üretilmiş olma kaidesi aranacak.

Merkez Bankası ve değerli madenler aracı kuruluşları ithal ettikleri işlenmemiş değerli madenlerin yurt içindeki birinci satım süreçlerini Borsa İstanbul’da yapacaklar.

Ziynet ve süs eşyası hariç olmak üzere borsada hangi cins değerli madenlerin süreç göreceği ve teşekkül ettirilecek piyasalar borsa tarafından belirlenecek.

Yolcu beraberindeki değerli eşyaya hudut

Yolcular kendilerine ilişkin 15 bin doları aşmayan ve ticari gaye taşımayan ziynet eşyası niteliğinde değerli madenlerden ve taşlardan yapılmış eşyaları yurda getirip yurt dışına çıkarabilecekler.

Daha fazla kıymetteki ziynet eşyalarının yurt dışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına yahut Türkiye’den satın aldığının belgelenmesi koşuluna bağlı olacak.

Karara eklenen süreksiz hususa nazaran, yurt içinde alımı satımı yapılamayan standart dışı işlenmemiş değerli Madenler ile basılı değerli madenler 31 Aralık’a kadar Darphane, değerli madenler aracı kuruluşları ve kuyum işletmeleri tarafından alınabilecek. Bu tarihten sonra kelam konusu değerli madenler sadece Darphane tarafından alınabilecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar