Parapiyasasi.net
Altın ve bitcoin yükselecek mi?
Yazar: -01 Mayıs 2023
5

Yılbaşından bu yana, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) attığı adımlara bağlı olarak hareket eden altın, gümüş ve kripto paraların önümüzdeki günlerde yeni bir yükseliş trendine girmesi bekleniyor.

Sözcü’den Recep Genel’in haberine nazaran Fed Açık Piyasa Komitesi’nin 1-2 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceği bu toplantıda faizi yüzde 0.25 artırması bekleniyor.

Ancak piyasalar faiz kararına değil Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklandı.

Toplantıdan sonra basının karşısına çıkacak Powell’ın son sefer faiz artırıldığını ve önümüzdeki devirde faiz artışına gidilmeyeceğini açıklaması bekleniyor.

Ekonomistler, en azından Powell’ın soğuyan ABD iktisadını dikkate alarak yakın periyot için bir faiz artırımı planlamadıkları istikametinde iletiler verebileceğini belirtiyor.

Ekonomistler, son bir aydır başta ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan banka krizinin dumanının tütmeye devam ettiğini lisana getirerek Powell’ın kaçınılmaz olarak ölçülü bildiriler vermek durumunda kalabileceğine işaret ediyor.

Altın ve kriptoya yönelimi ne etkiliyor?

Nitekim banka krizinin ortaya çıkmasıyla Fed’in faiz artışına orta vermek zoruna kalacağına yönelik beklentilerle nisan ayında altın 2.045 dolara kadar yükselerek 13 ayın doruğunu görürken, önde gelen kripto para ünitesi Bitcoin’in ise 30.500 dolara kadar tırmanmıştı.

Ancak daha sonra Fed yetkililerinin faiz artışının şimdi sona ermediğine yönelik çıkışları bu rallinin kesilmesine neden olmuştu.

Banka krizinin ortaya çıkmasıyla birlikte ABD’deki küçük bankalardan mevduat çıkışlarının başlamasının mudileri kaygılandırması altın ve kripto para ünitelerine yönelimi etkiliyor.

Enflasyon yüksek seyrini müdafaaya devam ediyor

ABD’de geçen hafta açıklanan makroekonomik datalar, ülke iktisadına ait belirsizliklerin sürmesine neden olurken yatırımcıların da başı karıştı.

ABD iktisadı, yılın birinci çeyreğinde yüzde 1.1 ile beklenenden daha yavaş büyürken, çekirdek şahsî tüketim harcamaları ise martta yıllık yüzde 4.6 artışla beklentileri aştı.

Fed’in para siyasetini sıkılaştırmasına neden olan enflasyon ise yüksek seyrini müdafaaya devam ediyor.

ABD’de tüketici enflasyonu mart ayında aylık yüzde 0.1 ve yıllık yüzde 5 artarak piyasa beklentilerinin altında kalsa da yüksek seyrin devam ettiğini de gösterdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar