Parapiyasasi.net
Altına ABD borç tavanı dayanağı
Yazar: -24 Mayıs 2023
3

Altın, ABD’nin temerrüde düşme tehdidinin inançlı liman talebini desteklemesiyle yükselişini ikinci güne taşıdı.

Spot altın ons başına 1.980 dolar düzeyini test etti. Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1.260 TL civarında.

Çeyrek altın 2.070 lira, Cumhuriyet altını ise 8.370 liradan satılıyor.

Altın, geçtiğimiz hafta Nisan başından bu yana en düşük düzeyine gerilemesi sonrası, yatırımcıların borç tavanı krizi ve Fed’in faiz patikası hakkında daha fazla netlik beklemesiyle dar bir aralıkta süreç gördü.

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, Salı günü geç saatlerde iki tarafın borç limiti konusunda şimdi bir muahedeye varamadığını söylerken müddetin daralması finansal piyasalarda kaygıların artmasına neden oluyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın 2.000 dolar düzeyini tekrar yakalama teşebbüsünde bulunuyor ve bu borç tavanı krizi büyüdükçe devam edecektir. Görünümde artan risklerin yatırımcıları inançlı varlıklara yönlendirmesini ve bu durumun altını desteklemesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Politik bir çıkmaza ait tasalar, temerrüt senaryosunun gerçekleşmemesi durumunda ödenmeme riski en yüksek olan kısa vadeli Hazine bonolarının getirilerinin artmasına neden oluyor.

Bu durum yakın vadeli faizlerin Çarşamba günü düşüş yaşayan 10 yıllık gösterge tahvil getirisinin hayli üzerine çıkmasını sağladı. Daha uzun vadeli tahvillerin daha düşük getiriye sahip olması çoklukla faiz getirisi olmayan spot altın için olumlu olarak kıymetlendirilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar