• YARIM ALTIN
  6.284,00
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9290
  % 0,07
 • € EURO
  31,2540
  % 0,01
 • £ POUND
  36,4860
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,0428
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3200
  % -0,03
 • BITCOIN/TL
  1265068,749
  % 4,72
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Altına Yatırım Yaparken Hangi Aracı Kullanılmalı?

Altına Yatırım Yaparken Hangi Aracı Kullanılmalı?

Hiç kuşkusuz altın insanlar için son derece önemli bir yatırım aracı. Birçok insan yatırımlarını altın üzerinden gerçekleştiriyor. Altını satın alıp değerlendiği dönemde bozdurmak ve kullanmak basit olarak bu işlemin tanımı olarak gösterilebilir.

Altını satın alabileceğimiz farklı aracılar bulunuyor. Bazı kişiler kuyumculardan alırken bazı kişiler bankalardan ya da yatırım kuruluşlarından altın satın alma işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu işlemlerden hiç birinin hatalı olduğunu söyleyemeyiz. Tamamının kendisine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

Kuyumcudan Altın Satın Almak

Altın kadınlar için de önemli bir yatırım aracı. Ev hanımları dahi yatırımlarını altınla gerçekleştiriyor. Büyük bir çoğunluğunun kuyumculardan bu yatırımı yaptığını söylemek mümkün. Kuyumculardan bu işlemin gerçekleşiyor olmasını en önemli avantajı nakit ihtiyacı oluştuğu anda altını rahatlıkla gidip satabilmektir. Bunun dışında bir avantajdan bahsedilemez.

Alınan altının yüksek fiyattan alınıyor olması yatırım açısından bir dezavantaj olur. Bunun yanı sıra altın fiziksel olarak elinize geçtiğinden onu saklamak zahmetli olacaktır. Çalınma ya da kaybolma riski her zaman yatırıma zarar verebilir.

Bankalardan Altın Satın Almak

Kuyumcular yerine bankaları tercih eden kişiler akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar üzerinden işlemleri kontrol ettikleri için kendilerini çok daha avantajlı görürler. Ancak bu seçeneğin de kendinize göre dezavantajları bulunmaktadır.

Evinizden çıkmanıza gerek olmadan bankaların uygulamaları üzerinden alım ve satım işlemlerini yapabilmeniz oldukça değerlidir. Ancak bankaların alım ve satım işlemlerin aldıkları komisyon yatırımlara zarar verir. Bunun yanı sıra bankaların çalışma saatleri dışında altın alım satımı yapamamak ya da çok yüksek komisyonla yapmak bu seçeneğin dezavantajı olacaktır.

Yatırım Kuruluşlarından Altın Almak

Yatırım kuruluşlarından altın almak en yüksek avantajı sizlere sunar. Kaldıraç sistemi ile birlikte altındaki yükselişten maksimum seviyede kazanç elde edersiniz. Bunun yanı sıra yapacağınız işlemler sayesinde altın düşerken de bir altın yatırımcısı olarak kazanç sağlama imkanına sahip olursunuz.

Yatırım kuruluşlarının en önemli dezavantajı ise tamamen dijital dünya üzerinde alışverişlerin yapılmasıdır. Fiziksel olarak elinize geçen hiçbir ürün olmaz. Bu durum sizi tedirgin edip sizi güvensiz bir durumda hissettirebilir. Ancak doğru kuruluşlar ile birlikte paranız her zaman güvende olacaktır.

YORUMLAR YAZ