Parapiyasasi.net
Altında 2 ayın en büyük haftalık yükselişi
Yazar: -05 Mayıs 2023
4

Altın, ABD bankacılık kesimiyle ilgili yenilenen telaşların Fed’in oranları beklenenden daha evvel düşürmek zorunda kalabileceğine dair savları artırmasıyla Mart ortasından bu yana en büyük haftalık yükselişine yöneldi.

Altın Cuma günü sabit kalırken bu hafta yaklaşık yüzde 3 arttı. Düşen tahvil getirileri, bankalara ait gerginlik ve ABD borç tavanı açmazı Mart başından bu yana yükseldi. Kıymetli metal Perşembe günü bir yılın tepesine tırmandı ve 2020’de belirlenen rekor düzeye yakın seyrediyor.

Spot piyasada altının onsu 2 bin 41 dolara kadar geriledi.

Piyasaların şu an için ana odak noktasının, ABD bölgesel bankalarında derinleşen kriz ve bunun faiz oranları için ne manaya geldiği olduğu belirtiliyor. Fed’in, sıkılaşan kredi şartlarına cevap olarak Temmuz ayına kadar borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlaması gerekebileceği tarafında beklentiler var.

Çözülmediği takdirde değerli sonuçlara yol açabilecek olan borç tavanı açmazı, kısa vadeli bono getirilerini son 30 yılın en büyük yükselişiyle on yıllık tahvil getirilerinin üzerine çıkarırdı. Eğrinin keskin bir formda bilakis dönmesi, resesyon kaygılarını kötüleştirirken inançlı liman varlıklarının cazibesini artırıyor.

RBC Capital Markets Stratejisti Christopher Louney geçtiği bilgi notunda, teknik bir ABD temerrüdü riskinin “şu anda gereğince önemsenmediğini” belirterek “Altının buradan itibaren yükselişini sürdüreceğine işaret eden kayda paha alımlar yapan yatırımcılara dikkat edeceğiz” sözlerini kullandı.

Küresel çapta merkez bankalarının altın alımlarında yılın birinci çeyreğinde bir evvelki çeyreğe nazaran kayda paha bir gerileme gözlense de Dünya Altın Kurulu’nun raporuna nazaran gerçekleşen 228 tonluk alım birinci çeyrek bazında rekor olma özelliğini taşıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar