Parapiyasasi.net
Altında 2 bin dolar testi
Yazar: -26 Nisan 2023
5

Altın, düşen tahvil getirileri ve global iktisadın durduğuna dair tasalar tarafından yönlendirilen iki günlük yükselişin akabinde yatay seyrini sürdürüyor.

Düşük tahvil getirileri klasik olarak faiz getirisi olmayan değerli metale yarar sağlarken bu durum tıpkı vakitte yatırımcıların Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığına dair fiyatlamalarına işaret ediyor.

Spot altın ons başına 1998 dolardan süreç görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1248 TL’den alıcı buluyor.

Ekonominin sancılı bir yavaşlamaya yöneldiği dehşetleri, Fed’in bu yılın sonlarında faiz indirimine gideceği görüşüne dayanak veriyor. ABD’de Tüketici İnancı bu ay, işgücü piyasasının yakında yumuşamaya başlayacağına dair beklentilerle Temmuz’dan bu yana en düşük düzeyine geriledi.

Öte yandan yatırımcılar, bir dizi zayıf sonucun ABD’de kredi gerilimi ve potansiyel bir borç limiti uğraşıyla ilgili kimi tasaları yine alevlendirmesinin akabinde bankacılık bölümündeki kurumsal karları da yakından takip ediyor.

Phillip Nova Analisti Priyanka Sachdeva Çarşamba günü yayımladığı notta, “Zayıf yararlar, tüketici inancındaki düşüş, bankacılık bölümünün toparlanmasında takip edilen olumsuz izlenim ve likidite sıkışıklığının tümü, yatırımcıların risk iştahını test ediyor ve sarı metalde yükseliş görünümüne kapı açıyor” dedi.

Yine de piyasa, getirilerin nereye gittiği konusunda bölünmüş durumda ve hedge fonları arka arda beşinci hafta 10 yıllık Hazine vadeli süreçlerinde net kısa konumlara yığılırken bu durum kaldıraçlı fonların, Fed’in enflasyonu soğutmak gayesiyle nakdî sıkılaştırmaya bağlı kalacağını ve tahvillerde uzun vadede daha yüksek getiri beklediğini gösteriyor

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar