Parapiyasasi.net
Altında banka krizi yükselişi sürüyor
Yazar: -13 Mart 2023
9

Altın ABD’nin en büyük bankalarından SVB’nin iflası sonrası yatırımcıların inançlı limanlara yönelmesiyle Cuma günkü yüzde 2’lik yükselişinin akabinde Asya piyasalarında yükselmeye devam etti.

Güne ons başına 1.873 dolar civarında başlayan 1.906 dolar düzeylerinden süreç görüyor. Gram altın ise güne 1.143 TL’den başlaması sonrası 1.163 TL’den alıcı buluyor.

ABD tarihinin ikinci en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank’ın çöküşü finansal sistemde yayılabileceğine dair kaygılara neden olurken düzenleyicilerin mevduat sahiplerini korumak için Pazar günü harekete geçmesine neden oldu.

Spot altın, meçhullükten faydalanarak SVB’nin çöküşüne dair kaygıların büyümesiyle Çarşamba günü kapanışından itibaren yüzde 3 yükselerek bir ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Gün içinde yükselişini sürdüren kıymetli metal SVB’nin iflasının yatırımcıları inançlı liman arayışına itmesi ve Fed’in faiz artışı ihitmalini zayıflatması nedeniyle 1.909 dolar düzeylerini görmesi sonrası 1.906 dolara geriledi.

Öte yandan geçtiğimiz hafta gelen ABD dataları sonrası Fed’in faiz artış suratını artırabileceğine dair kanıları güçlendirirken iktisada dair karışık bir tablo ortaya koydu.

Salı günü açıklanacak enflasyon datalarının Fed’in bir sonraki atılımını belirlemede kritik bir role sahip olması beklenirken, SVB’nin iflasının da bir tesirinin olması beklenen görülüyor.

ABD bölgesel banka seviyesinde ortaya çıkan mali tansiyonlar, Fed’in bu ay sonlarında agresif bir faiz artış atağı yapmasını daha az muhtemel hale getirdiği bedellendiriliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar