Parapiyasasi.net
Altında dört ayın en berbat haftası
Yazar: -26 Mayıs 2023
5

Altın, ABD iktisadında gözlenen direnç belirtilerinin Fed’in faizleri yükseltmeye devam etme ihtimalini artırmasıyla yaklaşık dört ayın en büyük haftalık düşüşüne hazırlanıyor.

Değerli metal, ABD büyüme datalarının varsayımların üzerinde gelmesiyle bir evvelki seansta iki ayın en düşük düzeyine gerilemesi sonrası Cuma günü toparlanma emareleri gösterirken haftalık düşüş oranı yüzde 1,6 civarında.

Spot piyasada altın haftanın son süreç gününde 1.936 dolara kadar geriledikten sonra 1.950 dolar düzeyinde dengelendi. Ons altın ve bankalar ortası Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara nazaran gram altın ise 1.253 TL civarında.

Daha güçlü datalar Fed’e enflasyonu dizginlemek gayesiyle sıkılaştırmaya devam etmesi için daha fazla alan sağlıyor. Yatırımcılar Temmuz ayına kadar 25 baz puanlık yeni bir artışı fiyatlıyor. Spot altın büyük ölçüde faiz kaynaklı spekülasyonlar nedeniyle Mayıs başında gördüğü doruğundan beri yaklaşık yüzde 6 düşüş yaşadı.

Öte yandan ABD borç tavanı konusunda devam eden kriz inançlı varlık olarak talep gören kıymetli metale bir ölçü takviye sağlıyor.

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy gazetecilere verdiği demeçte iki tarafın mutabakata varmak için bütün hafta sonu boyunca müzakerelere devam edeceğini belirtti.

Yine de, ABD borç tavanı konusunda devam eden açmaz, inançlı liman varlığa bir ölçü dayanak sağlıyor. Meclis Lideri Kevin McCarthy gazetecilere verdiği demeçte, iki tarafın bir mutabakata varmak için uzun hafta sonu boyunca müzakerelere devam edeceğini söyledi.

Altın, son devirde ABD borç tavanı krizi nedeniyle oluşan inançlı varlık talebinden takviye bulurken güçlü ekonomik dataların faiz artışı mümkünlüğünü yükseltmesiyle dengelenerek dar bir aralıkta süreç görmeyi sürdürüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar