• YARIM ALTIN
  6.283,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9381
  % 0,11
 • € EURO
  31,1924
  % -0,15
 • £ POUND
  36,5253
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3150
  % -1,65
 • BITCOIN/TL
  1274159,560
  % 4,80
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Altında Düşüş Yaşanır mı?

Altında Düşüş Yaşanır mı?

Altın fiyatları son iki aydır düşüş eğiliminde olması ile göze çarpıyor. Pandemi yasaklarının geri gelmesi, kısıtlamaların yeniden uygulanması her ne kadar altın fiyatlarının düşmesinin önüne geçen unsurlar arasında yer alıyor olsa da aşı çalışmalarının sonuçlarının açıklanması ve birçok dünya ülkesinde aşı uygulamasının başlanması ile birlikte altın ons fiyatı da aşağı yönlü bir seyir aldı. Geçtiğimiz günlerde iki gün içerisinde gerçekleşen 23 tonluk altın satım işlemleri de altına olan ilginin zamanla azalmaya başladığını kanıtlar nitelikte bir veri olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca, altının üzerinde baskı oluşturan diğer unsurlarda; teşvik paketi ve güçlenen dolar olarak açıklanıyor. Bu iki reel veri arasında sıkışan altın, büyük bir yön arayışı içerisinde. Son yıllarda altın fiyatlarına baktığımızda en sert düşüşünü 2013 yılında yaşadığını görüyoruz. Birçok insanda yılın üçüncü çeyreği ile birlikte normalleşmenin başlamasının tahmin edilmesi gibi nedenlerden dolayı altın fiyatları konusunda 2013’te yaşanan senaryonun tekrar edip etmeyeceğini merak ediyor.

Altında 2013’te Yaşanan Kriz Tekrarlanır mı?

2013 yılında da şu an olduğu gibi borsada bazı yatırım fonları, olağanüstü seviyede bir yükseliş eğilimine girmişti ve bunun sonucunda iki yıl boyunca devam edecek olan altının düşüşü başlamıştı. Altın düşer mi sorusunun cevabını arayan kişilerin genellikle bu durumun tekrar yaşanması konusundaki ihtimalleri değerlendirmekte olduklarını görüyoruz. Son günlerde yaşanan altına bağlı borsa yatırım fonlarındaki satış miktarları, bu durumun tekrar yaşanabileceğinin göstergeleri arasında yer alıyor. Bu noktada FED kararları oldukça kritik bir rol oynuyor. FED’in alacağı bir varlık alımlarında küçültme kararı ya da bu durumun sinyallerini verecek bir hareket, faizlerin yükselmesine yol açacaktır.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinde meydana gelecek bir faiz artışı da beraberinde altının düşüşü durumunu getirecektir. Günümüz ekonomik gündemini ele aldığımızda, pandemi sürecinin sonuna yaklaşılması ile birlikte küresel bir toparlanma sürecine girileceği düşünülüyor. Bu dönemde faiz artışı da muhtemel hamleler arasında yer alıyor. Faiz artışı, yatırımcıların doğrudan ana para birimlerine yönelmesini sağlayacak bir unsur olarak kabul edilmektedir. Bu durum beraberinde altına yatırım yapan yatırımcıların satış eğilimine girmelerini ve altın fiyatların da düşüşü getirecektir.

YORUMLAR YAZ