• YARIM ALTIN
  6.285,00
  % -0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  28,8811
  % -0,13
 • € EURO
  31,2772
  % -0,40
 • £ POUND
  36,4459
  % -0,38
 • ¥ YUAN
  4,0420
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3149
  % -0,38
 • BITCOIN/TL
  1260222,371
  % 4,07
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Altında Fed yumuşayacak beklentisi

Altında Fed yumuşayacak beklentisi

ABD ve Avrupa bankacılık krizlerinin neden olduğu piyasa paniğinden bir ölçü rahatlama sağlayabileceği fikriyle Fed’in şahin halini yumuşatacağına dair işaretlerle emtialarda rahatlama yaşandı. Bakır ve alüminyumda yükseliş gözlenirken altın da altı haftanın en yüksek düzeyine yakın süreç görmeye devam ediyor.

Spot altın ons başına 1900 dolardan süreç görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1172 TL’den alıcı buluyor.

Silicon Valley Bank’ın çöküşünün çabucak akabinde ortaya çıkan Credit Suisse Group AG’ye yönelik piyasa itimadı kaybı ve öteki ABD’li bölgesel bankalarla ilgili dehşetler, yatırımcıları önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda Fed’den faiz artışlarında bir duraklama hatta indirime gideceği beklentisine itti.

İsviçreli bankanın yaşadığı sıkıntıların daha fazla bankaya bulaşma riski, İsviçre Merkez Bankası’ndan 54 milyar dolar borç almak konusunda mutabakatı sonrası denetim altına alınmış üzere görünüyor.

Bu durum altının evvelki çıkarlarının bir kısmını silmesine neden olurken tahvil getirilerinden yaşanan düşüş ve yatırımcıların inançlı varlıklara akın etmesi sonrası bedelli metal geçtiğimiz hafta yüzde 6’lık bi yükseliş sergiledi.

Öte yandan bankacılık krizinin ekonomik büyümeyi vuracağı kaygılarıyla son iki gün içinde yaklaşık yüzde 5’lik kıymet kaybı yaşayan sanayiye bakır Perşembe günü düşüşüne orta verdi.

ING Groep NV’de emtia stratejisi lideri Warren Patterson, “Yatırımcılar riskli varlıklardan çıkıp inançlı bir sığınak aradıkça bakır/altın oranında kıymetli bir hareket gördük. Piyasa bulaşma riskinin çok az olduğuna itimat duyana kadar riskten kaçınma hareketinin devam edeceğinden düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bankacılık krizleri nedeniyle Fed’in Mart toplantısında şahin duruşunu yumuşatması beklenirken, Şubat ayı ABD ÜFE’sinde gözlenen beklenmeyen düşüş bu durumu daha da mümkün hale getirdi. Öte yandan ülkede tüketici enflasyonu hızlanmaya devam ederek ABD Merkez Bankası’nın işini zorlaştırıyor.

Alphagrep PTE Portföy Yöneticisi Jo Harmendijan, “Piyasada işler değişiyor ve iktisat daha yüksek faizleri kaldıramadığı için Fed’in siyasetinde değişiklik olacağını düşünüyorum. Gerçek şu ki yüzde 5’lik faiz oranlarında bile altın hayli âlâ dayanak alıyor lakin siyasette bir değişiklik olursa bedelli metal 2 bin doların üstüne çıkabilir” tabirlerini kullandı.

YORUMLAR YAZ