Parapiyasasi.net
AMB banka likidite incelemesini hızlandırıyor
Yazar: -19 Mayıs 2023
8

AMB’nin bankaların karşı karşıya olduğu risklere ait yıllık incelemesi, likidite karşılama oranı üzere temel ölçütlerde daha yüksek bir çıta potansiyeli de dahil olmak üzere, likit fonların idaresine daha fazla dikkat edecek.

Credit Suisse Group AG’nin Mart’ta ve Silicon Valley Bank da dahil ABD’li bankaların iflası, bankaların mevduat üzerindeki baskıya nitekim ne kadar hazır olduklarını ve yatırımcıların ve düzenleyicilerin bir krize dayanma yeteneklerini ölçmek için kullandıkları ölçümlerin aktifliğini sorguladı.

Likidite, bankacılık kontrolünün değerli bir kesimi olsa da, gözlemciler son vakitlerde düşük oranlar banka sermayesi ve kredi riski üzere daha acil bahislere odaklanmıştı. AMB, yüksek enflasyonun artan fonlama maliyetlerine işaret etmesi nedeniyle bankaları 2021’in sonlarında likiditeye daha yakından bakmaya zorlamaya başladı. ABD’li bankaların iflası, incelemeyi artırdı.

Kaynaklar, ECB’nin bankaların karşı karşıya kaldığı risklere ait yıllık incelemesinin birinci sonuçlarını muhtemelen yaz boyunca alacağını söyledi. Yetkililer, iş modellerinin fon çıkışlarına karşı ne kadar savunmasız olduğuna bağlı olarak bankaları farklı kümelere ayıracaklarını söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar