• YARIM ALTIN
  5.575,00
  % 0,68
 • AMERIKAN DOLARI
  27,0211
  % 0,13
 • € EURO
  28,9111
  % 0,33
 • £ POUND
  33,4959
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  3,7087
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2799
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  723735,242
  % 1,28
 • BIST 100
  7.680,36
  % -3,54

AMB panik yaratmaktan korkmuş

AMB panik yaratmaktan korkmuş

Avrupa Merkez Bankası (AMB), Bloomberg’e konuşan bahse yakın kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran, Mart toplantısında 50 baz puanın altında bir faiz artışı gerçekleştirmesi halinde, finansal piyasaların durumu konusunda panik yaratmaktan korktu.

Merkez bankalarının sıkı para siyasetleri ile de temaslı olarak Credit Suisse’de yaşanan külfetler ve Silicon Valley Bank’in iflasının akabinde birtakım analistler, AMB’nin daha evvel vaat ettiği 50 baz puanlık artışı yapmayabileceğini öngörmüştü.

Karar öncesinde AMB Lider Yardımcısı Luis de Guindos’un salı günü AB maliye bakanlarında, kimi Avrupa bankalarının artan borçlanma maliyetleri nedeniyle kırılgan olabilecekleri konusunda uyardığı ortaya çıkmıştı.

Ancak banka yetkilileri, AMB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamasına nazaran “büyük bir çoğunluğun” dayanağıyla kelamlı yönlendirmeye uyumlu hareket etti. Guindos da haberin akabinde dün yaptığı açıklamada AB bankalarının sağlam ve dirençli olduklarını söyledi.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar Mart toplantısında piyasadaki çalkantı yatıştıktan sonra enflasyonu denetim altına almak için daha fazla faiz artışı yapılması gerektiğine dair görüşün korunduğunu da aktardı.

Lagarde: AMB enflasyonla gayretten taviz vermiyor

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, faiz kararının akabinde Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında, “Enflasyonla uğraş taahhüdümüzden taviz vermiyoruz ve enflasyonu orta vadede yüzde 2 amacına geri döndürmeye kararlıyız” tabirleri kullanmıştı.

50 baz puanlık faiz artış kararının “büyük bir çoğunluk” tarafından desteklendiğini belirten Lagarde, “Üç ya da dört üye kararı desteklemedi. Bu, prensip kararı değildi zira bu kararı almaya hazırlardı. Ancak muhtemelen biraz vakit verip olayların gelişimini ve toplayabileceğimiz bilgileri görmek istediler. Bunun dışında çok büyük bir çoğunluğun takviyesiyle karar aldık” diye konuşmuştu.

Lagarde, Silicon Valley Bank ve Credit Suisse krizleri sonrası finansal piyasalarda yaşanan tansiyonu yakından izlediklerini, faiz patikası için mevcut belirsizlik ortamında bir sinyal vermenin mümkün olmadığını ve kararları data odaklı almaya devam edeceklerini söylemişti.

YORUMLAR YAZ