Parapiyasasi.net
AMB/Visco: Faizlerde tepeye yaklaştık
Yazar: -05 Mayıs 2023
6

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu Üyesi Ignazio Visco, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışlarında tepeye ulaşmaya yakın olduğunu söyledi.

İtalya Merkez Bankası Lideri Visco Cuma günü Roma’da yaptığı açıklamada, borçlanma maliyetlerinin “Bugün bulunduğumuz noktadan çok da uzak olmayan bir seviyeye” ulaşacağını söylerken, “Piyasanın bu mevzuda bir fikri var ve tartıştığımız bahis da bu fikir” sözlerini kullandı.

AMB, Perşembe günü sıkılaştırma suratını çeyrek puana indirmiş ve AMB Lideri Christine Lagarde hala en az iki artış daha beklediğini açıklamıştı. Cuma günü, Fransa’dan Francois Villeroy de Galhau’dan Litvanya’dan Gediminas Simkus’a kadar birçok yetkili de onun yorumlarını tekrarladı.

Ekonomistlerin beklentisi iki çeyrek puan piyasa ise tek artışı fiyatlıyor

Çoğu ekonomist iki çeyrek puanlık faiz artışının daha gerçekleşmesini beklese de piyasanın fiyatlandırdığı opsiyonlar sırf bir faiz artışına işaret ediyor ve bu da mevduat faizinin zirve noktasını yüzde 3,5’e getirmiş olacak.

AMB’nin en güvercin siyaset yapıcılarından biri olan Visco, İtalya Merkez Bankası’nın dümenindeki 12 yıllık misyonunu bu yılın sonlarında tamamlayacak.

Bankanın başındaki isim çoğunlukla İtalya’nın euroya katılmadan evvelki on yıllardaki yaygın enflasyona karşı çabası üzerine daha evvelki çalışmaları toplayan “Enflasyon ve para politikası” üzerine yeni bir kitabın sunumunda konuşuyordu.

Visco, İdare Kurulu’nun “şahinler ve güvercinler” olarak bölünmediğini, zira tüm üyelerin sürat konusunda bazen farklılık gösterseler de çok enflasyonu dizginleme maksadını paylaştığını söyledi.

Tecrübeli ekonomist İtalyan tarihi romanı The Betrothed’dan bir alıntı olan İspanyolca “Devam et lakin dikkatli ol” manasına gelen “Adelante con jucio” sloganına atıfta bulunarak yaklaşımını özetledi.

Ignazio Visco, “Temel problem, çok meçhul bir dünyada yaşıyor olmamız. Nereye ve nasıl varacağımıza dair bir fikrimiz var, lakin şimdilik bu yalnızca bir fikir, faizlerde tepe düzeyini şimdiden bilemeyiz” tabirlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar