Parapiyasasi.net
AMB yetkilisinden mevkidaşlarına faiz eleştirisi
Yazar: -08 Mart 2023
5

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri ortasında faiz tartışmaları alevlendi. Avrupa Merkez Bankası Üyesi Visco, faiz artışlarının devamı konusunda ‘şahin’ tondaki Merkez Bankası yetkililerini eleştirdi.

Roma’da konuşan Visco ”Belirsizlikler o kadar yüksek ki İdare Heyeti geleceğe ait ‘sözlü yönlendirme’ olmadan toplantı bazında karar almak konusunda uzlaştı. Bu nedenle mevkidaşlarımın gelecekteki faiz artışlarına yönelik açıklamalar yapmasını tasvip etmiyorum” değerlendirmesini yaptı.

Gelecek haftaki toplantı öncesinde son konuşan isim olan Visco AMB’nin en güvercin tondaki yöneticilerinden biri olarak öne çıkıyor. Banka yetkilileri ortasında görüş ayrılıkları, çekirdek enflasyonun Şubat’ta yüzde 5,6 ile Euro periyodunun rekorunu kırmasının akabinde derinleşti.

Bankanın şahin isimlerinden biri olan İdare Kurulu Üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Lideri Robert Holzmann yüksek enflasyon nedeniyle Temmuz’a kadar her toplantıda 50’şer baz puan artış olması ve mevduat faizinin yüzde 4,5’e yükselmesi gerektiğini savunmuştu.

Baş Ekonomist Philip Lane ise daha temkinli hareket etmek gerektiğini belirtti. Kimi kurumlar da faiz beklentilerini revize etti. Son olarak Nomura en son faiz varsayımını yüzde 4,25’e yükseltti. Banka Mart, Mayıs ve Haziran’da 50 baz puan, Temmuz’da ise 25 baz puanlık artış bekliyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar