Parapiyasasi.net
AMB’de ‘yüzde 4’ sinyalleri
Yazar: -03 Mart 2023
9

Euro Bölgesi’nde alarm veren enflasyonun akabinde sıkılaşma iletileri netleşiyor. Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun rekor düzeyde gerçekleşmesi sonrası konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) İdare Kurulu Üyesi Pierre Wunsch piyasalarda yüzde 4 olarak gerçekleşen en son AMB mevduat faizi fiyatlamasının isabetli olabileceğini belirtti.

Belçika Merkez Bankası başkanlığını da yürüten Wunsch borçlanma maliyetlerinin nereye kadar yükseleceğinin çekirdek enflasyon trendine bağlı olacağını belirtirken “Eğer çekirdek enflasyonda aşağı taraflı trend sinyali almazsak daha fazlasını yapmamız gerekebilir” açıklamasını yaptı.

Wunsch “Yüzde 4 faiz seçeneği dışlanmamalı lakin çekirdek enflasyon gelişmelerini görmeden faizlerin nereye gideceği hakkında bir karara varmayacağım” diye konuştu.

Danske Bank analistleri de kesin AMB faizi kestirimini yüzde 4’e yükseltti.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon Şubat’ta rekor kırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) cephesinden sıkılaşma bildirileri gelmeye devam ederken, Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon rekor düzeylere çıktı.

Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 5,6 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi çekirdek enflasyonun yüzde 5,3 düzeyinde gerçekleşmesi istikametindeydi.

Çekirdek enflasyonda rekor izlenirken, manşet enflasyonda da beklentileri aşan bir gerçekleşme izlendi. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran, yüzde 8,5 arttı. Bu dataya ait beklenti yüzde 8,3 olarak belirlenmişti.

Aylık bazda ise fiyatlarda yüzde 0,8’lik artış kaydedildi.

Para piyasalarında yüzde 4 fiyatlaması

Piyasa aktörleri Fransa ve İspanya’da enflasyon sayılarının Şubat ayında iddiaları aşmasının akabinde Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışlarına yönelik beklentilerini yükseltmişti.

Para piyasalarında birinci defa Şubat 2024’te ulaşılması beklenen tepe AMB faizi, tam olarak yüzde 4’te fiyatlandı. Bu yıl başından beri tepe faiz yüzde 3,5 olarak fiyatlanıyordu.

Bu beklenti gerçekleşirse AMB faizi 20 yıldan uzun mühlet öncesinde görülen düzeylere çıkmış olacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar