Parapiyasasi.net
Anadolu Sigorta/Tuğtan: Kesim Marmara sarsıntısına hazırlanmalı
Yazar: -05 Mayıs 2023
6

Deprem gerçekleştiğinde 11 vilayette 171 Milyar liralık teminatları bulunduğunu lisana getiren Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, bugüne kadar 2 Milyar liranın üzerinde tazminat ödediklerini belirtti. Ödemeler devam ettiğini söyleyen Tuğtan, kesimde sarsıntıdan en fazla etkilenen branş olan yangın branşında, ödenen hasarın yüzde 26’sını Anadolu Sigorta’nın karşıladığı bilgisini vererek, “Sektör olarak bu dersten çıkaracağımız yeni ödevlerle Marmara sarsıntısına hazırlanmalıyız” tabirlerini kullandı.

Sigortacıların vazifesinin yalnız tazminat ödemek değil birebir vakitte bedelleri korumak olduğunu söyleyen Tuğtan, depremzede sigortalılara dayanak olmak için hasarın yüzde 30’unu evrak süreçlerini beklemeden avans olarak ödendiği bilgisini verdi.

“Hazırlıklar yapıldı”

Marmara sarsıntısının, ülkenin yüksek nüfus yoğunluğuna sahip İstanbul, Bursa, Kocaeli üzere kentleri büyük oranda etkilemesinin beklendiğini hatırlatan Tuğtan, “Depremle birlikte tsunami, su baskını, sel, baraj taşma, yangın ve patlamalar, güvenlik zafiyetleri üzere riskler kelam konusu. Sigorta dalı mali olarak bu zelzelesi üstlenebilecek güce sahip olsa da şirketlerin kriz senaryolarıyla süratli müdahale noktasında da hazırlıklı olması çok değerli. Bu çerçevede Anadolu Sigorta olarak zelzele senaryolarına dayalı, “insan odaklı” bir programla hazırlıklarımızı tamamladık. ‘’Marmara Sarsıntısına Hazırlık Değerlendirmesi’’ kapsamında danışmanımız ile birlikte müdürlüklerimizle görüşmeler yaptık, mevcut sistemler ve dokümantasyonu gözden geçirdik, bilgileri tahlil ettik. Bunların sonucunda oluşturduğumuz 9 odak alanı kapsamında projelerimiz devam ediyor” dedi.

“İlk çeyrek prim üretimi 9,1 milyar lira”

Anadolu Sigorta’nın finansal sonuçlarına da değinen Tuğtan: “Geçen yılı yüzde 121 prim üretimi artışıyla kapatan şirketimizin 2023’ün birinci çeyreğinde prim üretimi 9,1 Milyar TL olarak gerçekleşti. Yüzde 10’luk pazar hissesiyle daldaki güçlü pozisyonumuzu sürdürdük. Anadolu Sigorta olarak her periyot daha da güçlenen mali yapımızla ülkemizin garantisi olmaya devam ediyoruz” dedi.

Tuğtan, 1 Ekim 2021’den bu yana BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan şirketin, orman yangınlarını önlemeye dönük olarak da “Ormanın Gözleri Projesi” ile 2023 yılında 4 yeni yangın gözetleme kulesini hizmete sunacaklarını kelamlarına ekledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar