Parapiyasasi.net
Apple’ın gelirleri iPhone satışlarıyla varsayımları aştı
Yazar: -05 Mayıs 2023
10

Apple, Ocak-Mart periyoduna ilişkin bilançosunu açıkladı.

Apple’dan yapılan açıklamaya nazaran, ikinci çeyrek olarak kabul edilen ve 1 Nisan’da sona eren 3 aylık periyot bilançosunda​​​​​​​ şirketin geliri, geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 3 azalışla 94,8 milyar dolara geriledi. Şirket, geçen yılın birebir devrinde 97,3 milyar dolar gelir elde etmişti.

Kaydedilen azalışa karşın piyasa beklentilerinin üstünde gelen şirket gelirinin, bu periyotta 92,9 milyar dolar olması öngörülüyordu.

Apple’ın geçen yılın tıpkı devrinde 25 milyar dolar olan net kârı ise yüzde 3,4 azalarak 24,2 milyar dolara düştü. Şirketin pay başına karı, bu devirde değişmeyerek 1,52 dolar oldu.

– Hizmet gelirlerinde rekor

Bu devirde Apple’ın akıllı telefon satışları artış gösterirken, tablet ve bilgisayar satışları düştü.

iPhone satışlarının meblağı, Ocak-mart periyodunda geçen yılın birebir devrine kıyasla yüzde 1,5 artarak 51,3 milyar dolara yükseldi. Beklenti 49 milyar dolardı.

Aynı devirde iPad satışları yüzde 12,8 azalarak, 6,7 milyar dolara, Mac satışlarının meblağı ise yüzde 31,3 düşerek 7,2 milyar dolara indi.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin finansal sonuçlarına ait, kuvvetli makroekonomik şartlara karşın hizmet gelirlerinde rekor kırdıklarını belirtti.

iPhone satışlarında da ocak-mart rekoru kırıldığını bildiren Cook, şurası faal aygıt tabanlarını tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkarmaktan memnuniyet duyduklarını tabir etti.

Cook, 2030 yılına kadar karbon nötr eserler ve tedarik zincirleri oluşturmaya yönelik ilerleme kaydetmek dahil, uzun vadeli yatırım yapmaya devam etiklerini bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar