Parapiyasasi.net
Apple’ın kurucu ortağı: Yapay zekâ dolandırıcılıkların tespitini zorlaştırabilir
Yazar: -09 Mayıs 2023
4

BBC’ye açıklamalarda bulunan Wozniak, yapay zekânın yararlı tarafları olduğu üzere ziyanlı istikametlerinin de bulunduğunu söyleyerek teknolojinin “art niyetli” şahıslar tarafından kullanıldığında tehlikeli bir hal alabileceğini belirtti.

Art niyetlilerin, yapay zekâ yardımıyla yaptıkları dolandırıcılıklarda insanları daha kolay kandırabilecekleri konusunda ihtarda bulunan Wozniak, yapay zekâ ile yapılan dolandırıcılıkların tespiti ve dezenformasyonun önüne geçilmesinin çok daha sıkıntı olabileceğini kaydetti.

Wozniak, yapay zekanın, his sahibi olmadığı için insanların yerini alamayacağını lakin ChatGPT üzere programlar sayesinde son derece akıllı ve ikna edici olduğunu söyledi.

Düzenleme tartışmaları

Yapay zekâ teknolojileri üzerine yürütülen; sonlandırma ve düzenleme getirme tartışmalarına da değinen Wozniak, insanların kullanımına sunulan rastgele bir şeyin yol açtığı ziyanlardan, onu üretenlerin de sorumlu olması gerektiğini vurguladı.

Wozniak, “her şeyin yanlarına kar kalacağını düşünen” büyük teknoloji şirketlerinden kelam konusu düzenlenmelerle hesap sormanın mümkün olamayacağını ileri sürdü.

Teknolojideki gelişimin durdurulmasının mümkün olmadığını da kelamlarına ekleyen Wozniak, kelam konusu olumsuz durumların ortaya çıkmaması için insanların daha yeterli bir teknoloji eğitimine muhtaçlık duyduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, yapay zekâ teknolojilerine yönelik katı kurallar içeren düzenlemeler üzerinde çalışırken G7 ülkeleri teknoloji ve iktisat bakanlarının katıldığı ve 29-30 Nisan’da Japonya’nın Takasaki kentinde düzenlenen toplantıda yapay zekâ konusunda risk değerlendirmesine dayalı denetleyici bir düzenlemenin oluşturulması için görüş birliğine varmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar