Parapiyasasi.net
Araç İçin Kredi Çekilir Mi?
Yazar: -30 Ocak 2022
43

Araç İçin Kredi Çekilir Mi?

Araç fiyatları çoğu zamanda tek seferde nakit para halinde ödenemeyecek seviyededir. Bu nedenle araç satın almak için kredi çekmek birçok kişi için mantıklı bir seçenek olarak değerlendirilebilir. Kredi çekmeden önce kişinin gelir- gider durumuna göre kendi kafasında bir ödeme planı taslağı oluşturması kendisi açısından faydalı olacaktır. Bankalar 100 bin TL altındaki taşıt kredilerinde araç fiyatının yüzde 30’unu, 100 bin TL üzerindeki taşıt kredilerinde ise araç fiyatının yüzde 50’sini krediyi vermeden önce peşinat olarak istemektedir. Bu nedenle taşıt kredisi çekmek isteyen kişinin yeterli birikimi olduğundan emin olması gerekmektedir.

Hangi Kredi Türünü Kullanmak Mantıklı?

Bu sorunun cevabı kişinin ihtiyaç duyduğu paranın miktarına ve aylık yapmak istediği ödeme tutarına bağlıdır. Kredi miktarı düşük ve aylık ödemeleri düşük bir kredi aracın satın alınması için yeterli olacaksa ihtiyaç kredisi tercih edilebilir. Kredi miktarı yüksek, aylık ödeme tutarı yüksek bir kredi kullanılması gerekiyorsa taşıt kredisi daha mantıklı bir seçenek haline gelebilmektedir. Tabi ki buna karar verirken hangi kredi türünde ne kadar faiz oranı olduğunu incelemek de çok önemlidir. Tüm bu faktörler bir arada değerlendirilip en mantıklı seçenek belirlenebilir.

Kredi Tutarına Göre İpotek Durumu

Birikmiş paranız fazla, bankadan taşı için talep edeceğiniz kredi miktarınız az ise kredinizi normal yollarla alabilirsiniz ancak birikmiş paranız az, bankadan almak istediğiniz kredi miktarı fazla ise banka krediyi onaylamadan önce arabanın üzerine ipotek yapmak isteyebilir. Bu ipotek araba için çekilen kredinin ödenememesi durumunda bankaya arabaya el koyma hakkı vermektedir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Şartlar

Diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi taşıt kredisi için de öncelikli istenen şart 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Bunun yanında bankalar kredi vermeden önce kişiden düzenli bir gelire sahip olduğunu gösterir belgeleri istemektedir. Bu belgeler ödemelerinizi düzenli şekilde yapabilmenizi sağlayacak gelire sahip olduğunuzu kanıtlamanız açısından önemlidir. Aynı zamanda taşıt kredisi için başvuran kişilerin SGK kayıtları bulunmalıdır. Son olarak da kredinin onaylanması için başvuru sahibinin kredi puanının yüksek olması gerekmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar