Parapiyasasi.net
Arçelik’ten beklentilere paralel periyot kârı
Yazar: -19 Nisan 2023
9

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Arçelik, 2023 yılı birinci çeyreğine ilişkin konsolide bilançosunu Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

Şirket, 2023 yılının birinci çeyreğinde piyasa beklentisine paralel olarak 1,07 milyar TL net periyot kârı elde etti. Buna nazaran, Arçelik’in kârı geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 8 azalış gösterdi.
Şirketin birinci çeyrek net satışları 39,9 milyar TL oldu.

Arçelik’in yılın birinci çeyreğinde net satışları 39 milyar 891 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Şirketin bir evvelki çeyrekteki toplam satışları 39 milyar 192 milyon TL, geçen yılın birebir çeyreğine ise 28 milyar 162 milyon TL düzeyindeydi. FAVÖK ise son çeyrekte 3 milyar 691 milyon TL oldu.
Son çeyrekte; fiyat artışları, TL’deki kıymet kaybı ve inorganic gelir katkısının tesiriyle yıllık yüzde 42’lik ciro artışı görüldü. Organik olarak yıllık büyüme yüzde 36 olarak gerçekleşti.

Toplam satışlar içerisinde Türkiye’nin hissesi geçen yılki yüzde 30 düzeyinden yüzde 38 düzeyine yükseldi. Hisse geçen çeyrekte ise yüzde 32 düzeyindeydi.

Satışlar son çeyrekte çeyreklik yüzde 20, yıllık yüzde 79 büyümeyle 15 milyar lira oldu

Türkiye’de satışlar güçlü seyrederken, Batı ve Doğu Avrupa’da tüketici talebindeki daralma hızlandı. Azalan maliyetler, fiyat artışları ve daha da uygunlaşan Operasyonel Giderler/Satış oranı, son çeyrekte FAVÖK marjına 42 baz puan katkı sağladı.

Arçelik’in brüt kâr marjı son çeyrekte yüzde 29 düzeyinden yüzde 31’e yükselirken hammadde maliyetlerinde hafifleme ve dolar karşısında kıymet kazanan euro marjları destekledi.
Şirketin FAVÖK marjı ise son çeyrekte yüzde 9,1’den yüzde 9,3’e yükseldi lakin geçen yılın birebir çeyreğindeki yüzde 10,5’in altında kaldı.

Net işletme sermayesi/satışlar oranı, artan alacaklar nedeniyle 2022 yıl sonuna nazaran yüzde 1,7 artarak 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 22,7 olarak gerçekleşti.

Artan ömür maliyeti harcama önceliklerini etkiledi, yurtdışı pazarlarda beyaz eşya talebi zayıf kaldı

2022 yılı boyunca Batı Avrupa pazarında tüketici talebindeki yavaşlama, 2023 yılının birinci iki ayında da devam ederek, geçen yılın birebir çeyreğine nazaran adet bazında yüksek tek haneli daralmaya neden oldu.

Sektör genelinde uygulanan fiyat artışları, ünite daralmayı bir ölçüde dengelemiş olsa da Pazar bedel bazında tek haneli düşük yüzde ile daraldı. Batı Avrupa’da, geçen yılın yüksek baz tesiriyle talep Almanya’da daralırken, Fransa’daki grevler pazarı olumsuz etkiledi.
Doğu Avrupa pazarındaki tüketici talebi de 2023’ün birinci 2 ayında, temel olarak geçen yılın tıpkı devrinde elde edilen güçlü performans nedeniyle, ünite bazında geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 20’nin biraz üzerinde daraldı. Devam eden siyasi ve makro ekonomik zorluklar talep daralmasının gerisinde yatan başka faktörler ortasında yer aldı.

Devam eden talep düşüşü Afrika, Orta Doğuve Asya-Pasifik operasyonlarını da olumsuz etkilemeye devam etti.

Şirketin evvelki çeyrekte açıkladığı beklentilerinde değişiklik bulunmuyor

2023 beklentilerine bakıldığında konsolide gelirlerinde TL cinsinden yüzde 45 civarındaki büyüme beklentinin devam ettiği görülüyor. Kırılımında ise Türkiye ciro büyümesi yüzde 45 düzeyinde, Döviz cinsinden ciroda yüzde 6 civarında olması bekleniyor. Başka taraftan şirket, FAVÖK marjını yaklaşık yüzde 10, işletme sermayesinin satışlara oranını yüzde 23-25, yatırım harcamalarını yaklaşık 300 milyon euro olarak öngörüyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar