• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  769902,139
  % -0,09
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Arjantin hükümetinden Biden’a IMF mektubu

Arjantin hükümetinden Biden’a IMF mektubu

Arjantin Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayımlanan mektubu Brezilya, Meksika, Şili, Kolombiya, Bolivya ve Paraguay başkanlarının de imzaladığı belirtilerek, IMF ile yürütülen müzakereler konusunda Biden’dan takviye istendi.

Mektupta, “Müzakerelerde Arjantin’i desteklemenizi hürmet ve sevgiyle talep ediyoruz. Amerika’daki demokrasi, insan hakları ve toplumsal kapsayıcılıkla paylaşılan ortak unsurlar çerçevesinde Arjantin için süratli ve tesirli bir tahlile rehberlik etmelisiniz.” tabirine yer verildi.

Ukrayna’daki savaş, salgın ve kuraklığın iktisat üzerindeki tesirlerine IMF’nin duyarsız kalmaması gerektiği vurgulanan mektupta, “Koşullardaki değişimi dikkate almayan talepler, Arjantin’de süregelen toparlanmayı sekteye uğratıyor. Ödemeler istikrarını riske atıyor ve bu, dilek edilen bir durum değildir.” görüşü paylaşıldı.

Mektupta, “Olağanüstü şartlar, harikulâde yansılar gerektirir.” kelamlarına atıfta bulunularak, “Mevcut durumun ana nedenlerinden biri IMF’ye olan görülmemiş borçtur. Arjantin’in büyümesi, istihdam yaratılması ve ihracatın artmasına imkan tanıyan bir tahlil üzerinde çalışıyoruz. Bütün bunlar, kelam konusu kredinin vadelerinin karşılanabilmesi için gerekli şartlardır.” tabirleri yer aldı.

Arjantin, mektuba imza atan başkanlara teşekkür etti

Arjantin Devlet Lideri Alberto Fernandez, Twitter’dan mektuba imza atan Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva, Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Şili Devlet Lideri Gabriel Boric, Bolivya Devlet Lideri Luis Arce ve Paraguay Devlet Lideri Mario Abdo Benitez’e teşekkür etti.

Arjantin basınında yer alan haberlerde ülkenin bu hafta IMF’ye ödemesi gereken 2 milyar 700 milyon dolarlık kredinin yalnızca 1 milyar 900 milyon dolarlık kısmını aktifleştirdiği belirtildi.

Ülkedeki mali dengesizlikler ve Döviz kriziyle boğuşan hükümet, bir yandan da IMF’ye vadelerini ödemeye çalışıyor.

Eski Devlet Lideri Mauricio Macri periyodunda IMF’den alınan 44 milyar dolarlık borcun revize edilmesi için görüşmeler yürüten hükümet, IMF ile 4 Mart 2022’de yapılan muahedenin tekrar ele alınmasını talep ediyor.

Nüfusu 44 milyonu aşan Arjantin, Macri’nin liderliğinde IMF’nin tarihinde açtığı en yüksek krediyi içeren 57 milyar dolarlık stand-by muahedesini 2018’de imzalamış ve bu kapsamda fondan 44 milyar dolar kaynak kullanmıştı.

YORUMLAR YAZ