Parapiyasasi.net
Arjantin’de 3 haneli rekor enflasyon
Yazar: -15 Mart 2023
4
 • 01

  Arjantin’de geçen ay yıllık enflasyon yüzde 100’ü aştı. Dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülkede fiyatlardaki astronomik artışla bu yılki başkanlık seçimleri öncesinde resesyona girmesi beklenen iktisat üzerinde ekstra baskı oluşturdu.

 • 02

  Tüketici fiyatları Şubat ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 102,5 arttı. Böylelikle ülkede enflasyon yüzde 3 binlik hiperenflasyon periyodundan bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

 • 03

  Salı günü yayınlanan bilgiler nazaran, fiyatlar aylık olarak ise yüzde 6,6 artış gösterdi. Bloomberg analistlerinin medyan beklentisi yüzde 6 düzeyindeydi.

 • 04

  Arjantin’in tüketici fiyat endeksindeki en büyük kategori olan besin fiyatları, bir evvelki aya nazaran yaklaşık yüzde 10 artarak manşet enflasyondaki artışı körükledi.

 • 05

  Verilere nazaran, Arjantin’in ulusal gururunun temelini oluşturan sığır etinin fiyatı geçen ay Buenos Aires’te yüzde 35’e kadar yükseldi.

 • 06 transparent

  Bloomberg Brezilya ve Arjantin Ekonomisti Adriana Dupita “Fiyat denetimleri ve gerçekçi olmayan derecede güçlü peso ile denetim altına alınmaya çalışılmasına karşın, Arjantin enflasyonunun yüzde 100’ün üzerine çıkmasının gerisinde büyük ölçüde gevşek maliye ve para siyasetleri var” yorumunda bulundu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar