Parapiyasasi.net
Arsa Değerini Belirleyen Faktörler Nelerdir?
Yazar: -23 Nisan 2021
8

Taşınmaz alım ve satımıyla ilgilenen birtakım insan grubu; arsa değerini belirleyen faktörler nelerdir? Sorusuna yanıt arar. Bu bağlamda bilinmesi gerekir ki, bir arsanın değerini belirleyen faktörler; yalnızca bir alanda geçerli olan faktörler değildir, aksine birçok alana bağlı olarak arsa değerleri değişir. Sonuç olarak da, arsa değerinin belirlenmesinde etkin rol oynayan faktörleri merak eden kişilerin; faktörlerin neler olduğunu, nasıl bir etki bıraktığını da öğrenmesi gerekir.

Arsa Değerini Belirleyen Faktörler

Bir arsanın değerini belirleyen farklı faktörlerden bahsetmek mümkündür. Ancak bazı etkenler, diğerlerine oranla arsa değeri üzerinde daha çok söz sahibidir.

Bu faktörler ise şu şekilde ifade edilebilir:

  • Arsanın konum olarak nerede bulunduğu
  • Arsanın sahip olduğu büyüklük
  • Arsanın toprak özellikleri bakımından ne durumda olduğu
  • Arsanın sulama kanallarına, ulaşım olanaklarına, diğer yapılarak olan uzaklık veya yakınlığının ne olduğu

Gibi etkenler, bir arsanın değeri belirlenirken en çok göz önünde bulundurulan etkenlerdir.

arsa değerini belirleyen faktörler nelerdir?
Arsa Değerini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Arsa Değerini Belirleyen Faktörlerin Etkisi Nasıldır

Bir arsanın değerini belirleyen faktörlerin etkisi; arsanın ne için kullanılacak olduğu ve talepte bulunan müşterinin beklentilerinin neler olduğuyla da doğrudan alakalıdır. Örnek olarak; yapı inşa edilmesi planlanan bir arsanın şehir içinde olması değerini artırırken, tarım yapılması planlanan bir arsanın şehir içerisinde kalıyor olması genel olarak değerini azaltır.

Benzer şekilde; tarım yapılması planlanan bir arsanın toprağında bulunan vitamin oranının fazla olması değerini artırırken, yapı için veya tarım dışı başka alanlarda kullanılması planlanan arsalarda bu etken önem arz etmez. Ayrıca, hangi amaçla kullanılacak olursa olsun, bir arsanın sahip olduğu alanın artması; arsanın değerinin de aynı ölçüde artmasına neden olan önemli bir husustur.

Sulama kanallarına, temel ihtiyaçlara erişim olanağına ulaşma imkanı sağlayan konumlarda yer alan tarlalar da değer olarak fazladır. Tezat olacak şekilde; sulama kanallarına, temel ihtiyaçların karşılanma merkezlerine uzak konumda bulunan tarlalar ise, hangi amaçla kullanılacak olurlarsa olsunlar, değer olarak daha düşük olarak fiyata yansır. Bir arsanın değer olarak ne durumda olduğu ise, o arsayı talep eden müşterilerin en önemli değerlendirme ölçütüdür.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar