Parapiyasasi.net
Artan döviz talebi etkiledi: TCMB toplam brüt rezervleri geriledi
Yazar: -25 Nisan 2023
5

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu beş bankacının TCMB bilanço dataları ve kesim öncü verilerininden yaptığı hesaplamalara nazaran toplam rezervlerde geçen hafta 4.8 milyar dolar ile 6.1 milyar dolar ortasında düşüş hesapladı.

Bankacıların hesaplamalarının ortalaması 5.4 milyar dolar düşüşe işaret etti.

Bankacılar seçime yaklaştıkça döviz talebinin bariz arttığını son haftalarda ise bu talebin mevcut döviz siyasetleri zorlayacak ölçüye ulaştığına dikkat çekmişlerdi.

TCMB bilgilerine nazaran altın ve brüt döviz rezervinden oluşan toplam brüt rezervler, zelzele öncesi 3 Şubat prestijiyle bulunduğu 129.63 milyar dolar düzeyinden 14 Nisan prestijiyle 121.5 milyar dolara inmişti.

Belirgin düşüş görülecek

Bankacıların hesaplamaları toplam brüt rezervlerin 116 milyar dolara düşeceğine, net rezervlerde de brüt rezervlerden daha az olsa da besbelli düşüş görüleceğine işaret etti.

Resmi datalar Perşembe günü saat 14.30’da açıklanacak. Dolar/TL 19.4 civarında seyrederken, TL sarsıntıdan bugüne geçen müddette dolar karşısında %3.1 kıymet kaybetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar