Parapiyasasi.net
Asya borsaları düşüşte
Yazar: -10 Mart 2023
5

Hong Kong’daki Hang Seng endeksi yüzde 2,5 düşerek bölgedeki kayıplara öncülük etti.

Anakara Çin’de, Şi Cinping’in resmi olarak gibisi görülmemiş bir üçüncü başkanlık periyodu garantilemesiyle, Shenzhen Bileşeni yüzde 1 ve Şanghay Bileşik yüzde 0,7 düştü.

Avustralya’da S&P/ASX 200 yüzde 1,8 düştü. Silicon Valley Bank ile ilgili kaygılar üzerine banka paylarının önderliğinde düşüşler gören Wall Street’teki satışları sürdürdü. Güney Kore Kospi yüzde 1,12 kaybetti ve Kosdaq yüzde 2 düştü.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1,2 ve Topix yüzde 1,3 kayıp yaşadı ve Bank of Japan faiz oranlarını beklentilerle büyük ölçüde uyumlu olarak -yüzde 0,1’de tuttu.

Kyodo’nun bildirdiğine nazaran, Japonya parlamentosu Kazuo Ueda’yı Japonya Merkez Bankası’nın bir sonraki lideri olarak onayladı, vazifedeki yönetici Haruhiko Kuroda, vazife müddeti 8 Nisan’da sona ermeden evvelki son siyaset toplantısına başkanlık etti.

BoJ’un faiz toplantısının akabinde yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği tarafındaydı.

ABD’de bir gecede pay senetleri Perşembe günü düştü, S&P 500 yüzde 1,8 düşüşle kapandı ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama, yatırımcılar Cuma günü faiz oranlarının istikametini şekillendirebilecek değerli bir bordro raporuna hazırlanırken 500 puandan fazla bedel kaybetti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar