Parapiyasasi.net
Asya borsalarında karışık seyir
Yazar: -12 Mayıs 2023
3

Asya-Pasifik piyasaları, ABD’nin enflasyonun düştüğünü gösteren daha fazla bilgi yayınlamasının akabinde karışık süreç görüyor.

Nisan ayı üretici fiyat endeksi, Dow Jones’un yüzde 0,3’lük varsayımı ve Mart’taki yüzde 0,4’lük düşüşün akabinde yıllık yüzde 0,2’lik bir artış kaydetti. Besin ve güç hariç çekirdek ÜFE de yüzde 0,2 arttı.

Avustralya’nın S&P/ASX 200 endeksi Güney Kore piyasalarıyla birlikte daha düşüktü ve yüzde 0,2 düştü. Kospi yüzde 0,62 kaybetti ve Kosdaq yüzde 0,25 ile daha küçük bir kayıp gördü.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi, birinci çeyrek GSYİH sayıları öncesinde yüzde 0,39 düşerken, anakara Çin piyasalarının tümü düşüşteydi. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,68 düştü ve Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 0,41 düştü.

Japonya’nın Nikkei 225 bölgesel trendi yüzde 0,8 yükseldi. Topix ayrıyeten sıhhat hizmetleri ve kamu hizmetleri paylarının öncülüğünde yüzde 0,56 yükseldi.

Medya devi ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladıktan sonraki gün Disney payları yüzde 8’den fazla bedel kaybederken, ABD’de bir gecede pay senetleri Dow Jones Sanayi Ortalaması ve S&P 500 sırasıyla yüzde 0,66 ve yüzde 0,17 kayıpla karışık bir kapanış yaptı.

Yatırımcılar ekonomik bilgi yayınlarını daha fazla sindirirken, bölgesel bankalarla ilgili kaygılar devam etti. Buna karşılık, Nasdaq Composite, Alphabet paylarının Ağustos’tan bu yana en yüksek düzeyine yaklaşmasıyla yüzde 0,18’lik bir kar bildirdi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar