• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1281866,672
  % 2,53
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

“AVM’lerde ayak sayısı Şubat’ta yarı yarıya düştü”

“AVM’lerde ayak sayısı Şubat’ta yarı yarıya düştü”

Yeni İnci İdare Konseyi Lideri Furkan Atakan zelzeleler sonrasında azalan turist sayısı tesiriyle Şubat ayında AVM’lerde ayak sayısının yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Atakan “Depremde lazım olan en kıymetli şeylerden biri de iç çamaşırıydı, bütün stoklarımızdan o bölgeye hitap eden çamaşırların hepsini gönderdik. 15 tane üretim tesisimiz var ve bu tesislerimizden bir bandı yalnızca bu bölgeye yardıma ayırdık” dedi.

Afet bölgesinde birden fazla tesisin dokumacılık üretimi yaptığını belirten Atakan “Biz de oralardan tedarikte bulunuyoruz. Kumaş, iplik alıyoruz. Lakin alışılmış ki zelzeleden sonra birçoğu yıkıldı. Şu anda yapılması gereken birinci şey oraları ayağa kaldırmak. Aslında birçoğunun da sigortası var ve buradan sigorta şirketlerine de büyük sorumluluk düşüyor. O binaları tekrar faal hale getirip çalışır konuma sokmamız gerekiyor” formunda konuştu.

Bölgede üretim tesisleri açacağız

Atakan “Biz de bölgenin daha süratli ayağa kalkması maksadıyla bölgeye yatırım yapma kararı aldık. Biz Kırıkkale, Erzurum ve Kilis’te üretim yapıyoruz ancak o bölgeyi öncelikli duruma aldık. Önümüzdeki günlerde bölgede üretim tesisleri açacağız. Bölgeyi ayağa kaldırmak için paraya muhtaçlık var, alınan teşviklerin ve ödemelerin yatırıma dönüşmesi lazım ve bunların hoş denetlenmesi lazım. Bu teşviklerin alınıp da öbür yerlere kullanılmaması gerekiyor. Bu teşviklerin yatırımlarla tekrar ülkemize geri döndürülmesi lazım” diye konuştu.

Atakan “Bizim 7 milyon adetlik bir satış kapasitemiz vardı ve bunun yüzde 50’sini ihracat yapma gayemiz vardı. Gayemize ulaştık. 2023’ün Ocak ayında da ihracatımız hoş gidiyordu fakat zelzeleyle birlikte Şubat’ta düşüşler yaşadık. Mart ayında toparlanma sürecine yanlışsız gidiyoruz ve daha da uygun olacağına inanıyoruz” dedi.

“AVM’lerde ayak sayısı yarı yarıya düştü”

AVM’leri ayakta tutanın turistler olduğunu söyleyen Atakan “Turistler gelmezse biz kime eser satacağız? Bizim Dövize muhtaçlığımız var. Sarsıntı bir gerçek ve bunla gayret edilmesi gerekiyor ancak yanlış algı da oluşturmamamız gerekiyor. Çok feveran edince beşerler korkuyor ve ben İstanbul’a gelmeyeyim diyor. Şubat ayında AVM’lerde ayak sayısında yarı yarıya düşüş oldu fakat Mart ayında toparlıyoruz” yorumunda bulundu.

Kârlılığın yatırıma gitmesi gerekiyor

Atakan “Sanayici için şu süreç fahiş kâr edilebilecek bir süreç değil. Şu an kârlılığın yatırıma gitmesi lazım. Çalışanımızı ve tesislerimizi ayakta tutmamız lazım. Çok para kazanacağız gayesi ile üretim tesisimizi kapatıyoruz dersek ülkeye ihanet etmiş oluruz. Bu süreçte düşük kârlarla yatırım yapıp hayatta kalmamız gerekiyor

Ocak ayında eserlerimize yüzde 30’luk fiyat artışı yaptık; lakin artışlarımızı her vakit enflasyonun çok altında yapıyoruz. Sene boyunca da öteki artış yapmamak için uğraş edeceğiz” biçiminde konuştu.

Atakan İstanbul’a göç etmiş depremzedeler iş müracaatında bulundukları vakit kendilerine ayrıcalık tanıdıklarını da kelamlarına ekledi.

YORUMLAR YAZ