Parapiyasasi.net
Avrupa Birliği: “Halkınız yürek parçalayıcı bir sıkıntı çekiyor”
Yazar: -09 Şubat 2023
9

Brüksel’de düzenlenen AB Başkanlar Tepesi, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda hayatını kaybedenler için 1 dakikalık hürmet duruşuyla başladı.

Liderler, ayrıyeten Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben bir mektup yayımladı. Mektupta, “Halkınız yürek parçalayıcı bir sıkıntı çekiyor.” tabirini kullanan AB önderleri, sarsıntılarda hayatını kaybedenler için başsağlığı dileklerini iletti.

Düşüncelerinin, sevdiklerini kaybedenler ve yakınlarından haber bekleyenlerle birlikte olduğunu belirten AB başkanları, yaralılara acil şifa diledi ve vakte karşı yarışan kurtarma gruplarının çalışmaları karşısında hürmetlerini belirtti.

Liderler, “AB ve üye ülkeler, bu trajedi karşısında Türkiye ve Suriye halkları ile tam dayanışma içindedir.” tabirini kullandı.

Depremden çabucak sonra süratlice yardım sağlayabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını bildiren önderler, AB Kurulu ve AB devir lideri olarak İsveç’in memleketler arası toplumdan mali takviye toplamak için mart ayında bir bağışçılar konferansı düzenlemek üzere teşebbüste bulunduğunu hatırlattı.

Liderler, mektupta, “Türk makamlarıyla yakın uyum içinde takviyemizi artırmaya hazırız. Fikirlerimiz sizinle ve halkınızla birlikte olmaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Zirve bildirisinde sarsıntı bölümü

AB Başkanlar Zirvesi4nin sonuç bildirisinde de sarsıntılara yer verildi. Bildirinin bu kısmı, başkanlar tarafından kabul edildi ve yayımlandı.

Bildirinin, “Türkiye ve Suriye’deki deprem” başlıklı kısmında, başsağlığı ve dayanışma sözleri yer aldı.

AB’nin sarsılmaz dayanışması kapsamında Türkiye’ye 1600 kişilik arama ve kurtarma takımlarının gönderildiği kaydedilen bildiride, AB’nin yardımları artırmaya hazır olduğu, AB başkanlarının bağışçılar konferansı düzenlenmesi teşebbüsünün memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Bildiride, Suriye’deki depremzedeler için de insani erişimin sağlanması konusunda herkese davet yapıldığı, insani gayretlerin desteklenmesi için ek kaynaklar ayrıldığı, BM himayesinde insani yardımların süratlice gönderilmesi için davette bulunulduğuna yer verildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar