Parapiyasasi.net
Avrupa Merkez Bankası sürpriz yapmadı
Yazar: -16 Mart 2023
6

Avrupa Merkez Bankası faizleri 50 baz puan artırdı.

Banka ana refinansman faizini yüzde 3,50; marjinal fonlama tesisini yüzde 3,75 ve gecelik mevduat faizini de yüzde 3 düzeyine çıkardı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi hala ana refinansman faizi, marjinal fonlama tesisi ve mevduat faizinin 50 baz puan artırılacağı tarafındaydı.

ABD’de ortaya çıkan bankacılık krizi sonrası Credit Suisse cephesinde yaşananlar AMB’nin faiz artışlarında daha temkinli olacağı beklentilerini artırmıştı.

Bloomberg Ekonomisti David Powell karardan evvel yaptığı değerlendirmede Credit Suisse’in ‘batamayacak kadar büyük’ olduğunu fakat daha da değerlisi AMB için ‘gözardı edilemeyecek kadar büyük’ olduğunu belirtmişti.

Karardan evvel yaşanan haber akışı da bu istikamette sinyaller vermişti. Bloomberg’in haberine nazaran AMB bankalara kimi bankaların kırılgan olacağını tabir etti.

Credit Suisse krizi resesyon kaygılarını artırdı

Küresel finans sisteminin kıymetli bankalarından Credit Suisse Group AG’de tırmanan inanç sorunu, bankaların kredilerini kısması ve bunun sonucunda ekonomileri resesyona sürükleyebilecek bir kredi sıkışıklığı krizi yaşanması riskini beraberinde getirdi.

Üç ABD bankasının bir hafta içinde kapanmasının akabinde yaşanan bu kriz, global ekonomik görünüme dair beklentilerin tekrar şekillenmesine neden oluyor. Ortaya çıkan en büyük risk, bankaların, iktisatların büyümesini destekleyecek krediler vermek yerine, kendi finansal durumlarına odaklanmaları ihtimali.

-Karar metni anlık olarak güncellenecektir. Karar ve karara ait yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar