Parapiyasasi.net
Avrupa Parlamentosu, Kripto Para Kurallarını Yayınladı!
Yazar: -13 Şubat 2023
6

shutterstock 1237639432

Avrupa Parlamentosu tarafından Cuma günü yayınlanan bir yasa taslağı, AB bankalarının kripto para ünitelerine mümkün olan azamî risk tartısını müdafaa mecburiliği getirdi.

AB bankaları için yeni kripto para kuralı

Avrupa Birliği’ndeki bankalar, kriptoyu en riskli varlık tipi olarak ele almak ve daha detaylı kuralları beklerken riskleri açıklamak zorunda kalacak. Planlanan kurallar, klasik finans dalının kripto paralarla nasıl etkileşime gireceğini belirleyebilir. Mutabakat kapsamında, AB bankaları kripto paraya direkt ve dolaylı temaslarını açıklamak zorunda kalacak.

Ekonomik ve Nakdî İşler Komitesi tarafından açıklayıcı bir metine nazaran, “Finansal kurumların kripto paralarla ilgili faaliyetlere potansiyel olarak artan iştiraki, bu enstrümanların kurumların finansal istikrarı için risklerini gereğince azaltmak için Birliğin ihtiyati çerçevesine kapsamlı bir biçimde yansıtılmalıdır. Bu kural, kripto para piyasalarındaki son olumsuz gelişmeler ışığında daha da acil hale geldi.”

Taslak AB kuralları, bankaları kripto paralara en yüksek risk derecelendirmesini vermeye zorlayacak

Yeni AB kuralları taslağı uyarınca, kripto para ünitelerine sahip bankalar yakında yasalar uyarınca kripto paralarla mümkün olan en yüksek risk derecesini atamak zorunda kalabilir. Yayınlanan yasal taslağa nazaran, bankaların Aralık 2024’e kadar tüm kripto para risklerine önerilen %1.250’lik bir risk tartısı vermesi gerekecek, bu da ellerinde bulundurdukları kripto ile eşleşen eşit ölçüde sermayeyi ellerinde bulundurmak zorunda kalacakları manasına geliyor.

crypto vietnam Sergei Tokmakov pixabay large 1648627923498 1

Daha uzun vadede, bankaların Ocak 2025’te yürürlüğe girmesi planlanan Basel Bankacılık Kontrolü Komitesi’nin (BCBS) Aralık 2022 sonunda yayınlanan bir dokümanında belirtilen daha geniş bir dizi yeni ihtiyaca uyması gerekebilir.

AB’den yapılan son duyuruya nazaran Kurul, BCBS standartlarının ögelerini uzun vadede AB maddelerine aktarmayı amaçlayan bir yasa teklifini 31 Aralık 2024’e kadar kabul etmeye hazırlanıyor.

Komite, bu kripto para ünitelerine sert kısıtlama önerdi

Komite, bankaların Bitcoin (BTC) üzere desteklenmeyen kripto paralarına sert bir hudut getirmeyi önerdi, bu teklif AB’nin yasal taslağında yer almıyor üzere görünüyor. Basel komitesinin gerekliliklerinde belirtilen sermaye gereklilikleri, incelenen kripto paraların tipine bağlı olarak farklılık gösterecek halde ayarlanmıştır.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) üzere güzel bilinen kripto para üniteleri, evraklara nazaran Küme 2 kripto varlıklar olarak değerlendirilecektir. Küme 2 varlıkları daha sonra komite tarafından iki kümeye ayrılır: ETF’ler yahut öbür türevler yoluyla yapılan ve düzenlenmiş kamu piyasalarında alınıp satılabilen kripto varlıklarını kapsayan Küme A ve durumun bu türlü olmadığı durumlarda Küme B.

photo 1608817576203 3c27ed168bd2

Kriptokoin.com olarak Arjantin, Hindistan ve Kazakistan hükümetlerinden gelen son kripto para düzenlemelerine bu yazıda yer verdik.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar