Parapiyasasi.net
Avrupa’da hangi kesimde ne kadar işten çıkarma planlanıyor?
Yazar: -23 Mayıs 2023
8
 • 01

  Telekom şirketleri sarfiyatları düşürmek için istihdamı azaltıyor

  İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi Vodafone, geçen hafta, gelecek 3 yılda maliyetlerini azaltmak ve büyümeyi hızlandırmak için 11 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Vodafone’un dünya çapında yaklaşık 104 bin çalışanı bulunuyor.

  Şirketin en büyük ve birebir vakitte “en kötü” performans sergilediği pazarı olan Almanya, İngiltere ve İtalya’nın işten çıkarma kararından en fazla etkilenen ülkeler olacağı öngörülüyor. Vodafone, Mart’ta, İtalya’da 1.000, Almanya’da yaklaşık 1.300 kişiyi işten çıkarma planı olduğunu duyurmuştu.

 • 02

  Vodafone’un kararını yeniden İngiltere merkezli telekomünikasyon şirketi BT izledi.

  BT, dijitalleşmenin artışıyla operasyonlarında daha az iş gücüne muhtaçlık duyulması ve maliyetleri düşürmek üzere nedenlerle, 2030’a kadar 40 bin ila 55 bin çalışanıyla yollarını ayıracağını duyurdu.

  İngiliz telekomünikasyon devinin toplam istihdamı 2030 prestijiyle mevcut 130 bin düzeyinden 75 bin ila 90 bine düşecek. Bu düşüş, şirketin toplam iş gücünün yüzde 40’ından fazlasını kesmesi manasına geliyor.

 • 03

  Telekom Italia’nın ise istekli bir erken emeklilik programı aracılığıyla İtalya’da 2 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığı kaydedildi.

 • 04

  İsveçli telekom ekipmanı üreticisi Ericsson, maliyetleri düşürme planının bir kesimi olarak dünya çapında 8 bin 500 kişilik istihdam azaltımına gideceğini bildirdi.

  İsviçreli bilgisayar aksesuarları üreticisi Logitech, Mart’ta 300 kişinin işine son verme kararı aldı.

 • 05

  Finlandiyalı telekom ekipmanı üreticisi Nokia, 3 Mayıs’ta 208 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

  İrlanda-ABD ortaklı bilgi teknolojileri firması Accenture, Mart sonunda global iktisada ait kaygılar nedeniyle 19 bin kişinin işine son verme kararı aldı.

  Alman yazılım firması SAP, ocak sonunda maliyetlerini düşürmek ve bulut işine odaklanmak için global iş gücünün yüzde 2,5’ini oluşturan 3 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

 • 06 transparent

  Otomotiv dalının farklı alanlarında işten çıkarma yaşanıyor

  Vauxhall, Peugeot, Citroen, Fiat, DS, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Abarth and Fiat Professional markalarını bünyesinde barındıran otomotiv üreticisi Stellantis, İtalya operasyonlarında istekli işten çıkarmalar yoluyla 2 bin emekçiyi işten çıkarmak için Şubat’ta sendikalarla anlaştı.

 • 07 transparent

  İsveçli küme Volvo Mart’ta Avrupa’daki otobüs üretim operasyonunu yine yapılandırarak bin 600 kişinin işine son verileceğini açıkladı.

  Volvo Cars ise bu ay başında İsveç’te bin 300 kişilik ek işten çıkarma kararını duyurdu. Bu sayı, firmanın ana vatanındaki iş gücünün yüzde 6’sını oluşturuyor.

 • 08 transparent

  İtalyan otomotiv modül üreticisi Marelli, mart sonunda sendikalarla 400 kişiyi işten çıkarmak üzere anlaştığını açıkladı.

  İngiliz elektrikli araç üreticisi Arrival, maliyetlerini azaltmak için istihdamının yarısını oluşturan 800 kişinin işine son verilmesini kararlaştırdı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar